Warning: mysql_num_fields() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/corpul/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 3026
Dieta cu cereale pentru 10 zile - Corpul Uman - Informatii medicale, diete de slabit, boli si afectiuni

Dieta cu cereale pentru 10 zileUn comentariu

Publicat in: Fără categorie


Dieta cu cereale este un regim pentru detoxifierea organismului. Prin acest regim sangele se „curata” printr-o alimentatie pura, corespunzatoare. Mii de bolnavi s-au vindecat cu aceasta cura, nu numai de cancer, ci si de:

  • diabet,
  • epilepsie,
  • astm,
  • reumatism,
  • boli de inima,
  • scleroza in placi,
  • labilitate psihic etc.

Dieta cu cereale

Dieta cu cereale

In ce consta dieta cu cereale?

Timp de 10 zile se consuma numai cereale Yang (grau, orez, mei si hrisca). In afara de apa si sare nu se mai accepta nimic altceva. Se mananca pe saturate in doua sau mai multe mese/zi si in nici un caz nu se va rabda de foame in timpul curei.

In cazul unor afectiuni cronice, este indicat sa se urmeze mai multe cure succesive de cate 10 zile, cu pauza de 3-4 zile intre ele, pana la vindecare. In pauza si inca 3-4 luni dupa insanatosire se va tine o dieta lacto-vegetariana pura.

Se beau 2 litri de apa plata/zi.

Daca apare tendinta de constipatie, se fac clisme.

Dupa urmarea acestui regim creste vitalitatea, capacitatea de munca, se imbunatatesc memoria si capacitatea de concentrare, somnul devine mult mai odihnitor si se amplifica magnetismul curativ. Are loc o reantinerire, revitalizare si regenerare.

Dieta cu cereale este un regim de purificare indicat in toate afectiunile!

7 retete cu cereale

Turtite din grau

Ingrediente: 500 g grau curat, 1 lingurita sare grunjoasa, 150 ml apa.

Mod de preparare: Se macina fin graul (cu o rasnita electrica sau cu o moara casnica de uruiala), obtinandu-se faina integrala, din care se face o coca cu apa si sarea. Se lasa la inmuiat 30 de minute, apoi se fac turtitele, care se coc in tigaie fara ulei, la foc mic. Faina de grau integrala gasiti la orice magazin naturist
apaica.jpg

Grau, hrisca sau mei copt

Ingrediente: 300 g grau, hrisca sau mei, 1 lingurita sare grunjoasa.

Mod de preparare: Se spala bine graul si se pune in tigaie sau ceaun de fonta cu apa si sare, atat cat sa-l acopere. Se lasa la foc iute pana se evapora apa si se amesteca continuu pana graul isi schimba culoarea si este usor de mestecat. Hrisca si meiul pot fi coapte fara a fi umezite in prealabil.

Terci de grau

Ingrediente: 200 g faina de grau integrala, 400 ml apa si un varf de cutit sare grunjoasa.

Mod de preparare: Se pune apa cu sare la fiert. Cand clocoteste, se toarna (in ploaie) faina de grau integrala, pana se obtine consistenta dorita. Se fierbe 20-30 de minute.

Supa de orez cu galuste de grau

Ingrediente: 100 g faina de grau integrala, 100 g orez, jumatate de lingurita de sare, 500 ml apa.

Mod de preparare: Din graul macinat, putina apa si sare se face o coca moale si se lasa la inmuiat 30 de minute. Se fac galuste mici care se pun in apa clocotita cu sare, se fierb 10 minute, apoi se adauga orezul si se mai fierb 20 de minute.

„Lapte” de grau

Ingrediente: 40 g grau si 300 ml apa.

Mod de preparare: Se macina graul (la rasnita de cafea), se pune intr-o cana mare si se toarna apa fierbinte; se agita si se lasa la racit. Inainte de a se consuma, se amesteca continutul.

„Pilaf” simplu

Ingrediente: 100 g orez, 300 ml apa, 1/2 lingurita sare grunjoasa.

Mod de preparare: Se spala bine orezul si se pune la fiert cu apa si sarea intr-un vas de fonta, la foc moderat, 20 de minute.

Hrisca cruda

Ingrediente: 200 g hrisca.

Mod de preparare: Se spala boabele de hrisca, se pun intr-un vas si se acopera cu apa. Dupa 1-2 ore hrisca se inmoaie, se umfla si se poate consuma. Hrisca poate fi inlocuita cu grau, cu conditia sa fie pus la inmuiat cu o seara inainte.

Pareri despre dieta cu cereale

Daca ai urmat si tu dieta cu cereale, impartaseste-ne din experienta avuta. A dat rezultatele dorite aceasta dieta de slabit? Ceilalti membrii ai comunitatii noastre asteapta sfatul tau? Nu ai testat-o, dar ai in plan? Spune-ne ce crezi despre ea si membrii comunitatii noastre iti vor intoarce favorul, la un moment dat!

Foloseste rubrica de comentarii de mai jos!

Author: Corpul Uman
Google


Recomandarea Corpul-Uman.com:

Doar: 189.00 RONGoldnutrition pure mass vanilie 1,5kg flacon econutraceuticos


Goldnutrition pure mass vanilie 1,5kg flacon econutraceuticos
Supliment alimentar. Cu arome si indulcitor.Recipient cu 1,5 Kg pulbere (Greutate neta 1,5 Kg)Mod de utilizare: Se recomanda ½  doza (2 masuri) cu 1 ora inainte de antrenament si ½ doza (2 masuri) imediat dupa antrenament.Mod de preparare/doza: Se adauga ½ doza (2 masuri - 75 g)  de pulbere in 300 ml de apa sau in 400 ml de lapte degresat. Se amesteca bine pana la omogenizare, apoi se bea imediat.Actiuni: Pure Mass este o formula anabolica puternica ce contine: proteine cu valoare biologica ridicata (din zer de lapte, hidrolizat si izolat) imbunatatite cu BCAA si Glutamina – estentiale pentru sinteza proteinelor si cresterea masei musculare, carbohidrati cu absorbtie rapida, Monohidrat de Creatina, HMB, AAKG, Taurina, Glucoronolactona, enzime, antioxidanti, vitamine si minerale. Acesta combinatie unica de ingrediente permite volumizare maxima, cresterea fortei si rapiditate in recuperarea musculara. Proteinele din zer sunt cele mai eficicente in reducerea oboselii, protejeaza tesutul muscular si ajuta la cresterea fortei si a masei musculare. HMB (beta-hidroxi beta-metilbutirat) este un supliment nutritional folosit de catre sportivi datorita proprietatilor sale anticatabolice de prevenire a degradarii si de consolidare a recuperarii  masei musculare.

BCAA (Leucina, Izoleucina, Valina) joaca un rol foarte important in organismul sportivilor: ajuta la mentinerea tesutului muscular in conditii optime si creste productia de insulina, dupa antrenament;  intarzie aparitia oboselii la sportivii de anduranta; ajuta la intarirea sistemului imunitar.Avertizari: A nu se lasa la indemana si la vederea copiilor sub 3 ani. A nu se depasi doza recomandata pentru consumul zilnic. Suplimentele alimentare nu inlocuiesc o dieta alimentara variata si echilibrata si un mod de viata sanatos. Contraidicat persoanelor cu diabet, insuficienta renala sau persoanelor alergice la oricare dintre ingrediente.Ingrediente: Maltodextrina, Izolat proteic din zer, Emulsifiant: Frisca vegetala, Indulcitor: Fructoza, Proteina din zer hidrolizata, Monohidrat de Creatina, HMB (beta-hidroxi beta-metilbutirat), Agent de ingrosare: Guma de Guar, Arginin Alfa ketoglutarat, Aroma: Vanilie, Taurina, L-Leucina, L-Glutamina, Citrat de Calciu, Acid Alfa-Lipoic, Compelx enzimatic (Bromelaina, Papaina), Acid ascorbic, Glucoronolactona, Citrat de Potasiu, Indulcitor: Sucraloza, L-Valina, L-Izoleucina, Niacinamida, Citrat de Magneziu, Vitamina E – mix de tocoferoli: (Alfa-tocoferol, Beta-tocoferol, Gamma-tocoferol, Delta-tocoferol), Glicinat de zinc, Clorhidrat de Tiamina, Riboflavina 5 Fosfat de sodiu, Clorhidtrat de Piridoxina, Retinil palmitat, Fitonadiona, Acid Folic, Picolinat de Crom, Selenit de Sodiu, Cobalamina, Colecalciferol.

 
Informatii nutritionale


Doza (4 masuri/150 g)


DZR*
Valoare energetica


610,46 Kcal/2582,76 Kj


-
Grasimi, din care:
Saturate


9,08 g
2,18 g


-
-
Carbohidrati, din care:
Zahar


72,78 g
7,58 g


-
-
Proteine


59,42


-
Vitamine si minerale


 


 
Sodiu


66,51 mg


-
Zinc


4,75 mg


48%
Crom


31,50 mcg


79%
Selenium


12 mcg


22%
Mangan


15,72 mg


786%
Calciu


123,57 mg


15%
Tiamina


3,68 mg


335%
Riboflavina


3,68 mg


263%
Niacina


36,75 mg


230%
Acid Folic


183 mcg


92%
Vitamin B6


3.68 mg


263%
Vitamina B12


3 mcg


120%
Vitamina C


110,24 mg


138%
Vitamina A


1837,5 mcg


230%
Vitamin E


18,37 mg


153%
Vitamina K


1320 mcg


 
Unic importator si distribuitor: PLAFAR RETAIL SRL, Bucuresti str.Nicolae Filipescu nr 39-41, et.3, sector 2 tel.:021/315.36.20,www.plafar.net  [...] 

Link-uri Sponsorizate

Dieta cu cereale pentru 10 zile

Un comentariu

  1. emi b.

    da, am tinut acest regim care practic te educa si te ajuta sa controlezi tendinta de a manca vrute si nevrute. acum mai multi ani am tinut 7 oshawe , asa se numeste regimul by the way…pt ca atunci voiam o purificare intensa nu doar a corpului fizic ci si a corpurilor astral, mental, cauzal, insa in acea vreme eram f slabuta eu si m-a slabit si mai mult…adica mi-a fost mai greu. acum insa vreo cateva saptamani am tinut doar 10 zile si pot sa zic ca a fost uimitor de bine. nici pofte, nici stari de rau sau ameteala. am slabit cateva kg 2-3 . dar in continuare am tendinta de a manca lucruri usoare si sunt eu cu mai mult simt de raspundere cu ce-mi pregatesc…nici foame asa una doua nu-mi mai este. ceea ce sigur se simte (” is usurica ca un pai”) si se vede si la nivel fizic. este un regim care te face mai ferm , nu mai esti asa lasa-ma sa te las chiar, si in relatiile cu ceilalti. intrebati-ma ca sunt dispusa la incurajari. eu una chiar ma gandesc sa mai tin.

Lasă un răspuns