Dieta cu dovlecel si linteUn comentariu

Publicat in:
Etichete:cat slabesc, dieta cu dovleac, dieta cu linte, meniu, pareri, slabire cu dovleac

Dieta cu dovlecel si linte este dieta ce contine putine calorii si iti ofera energia necesara unei zile aglomerate.

Lintea in combinatie cu dovlecelul reprezinta una din cele mai bune combinatii pentru dietele restrictive.

Dovlecelul este foarte sarac in calorii (ex: in 100 de grame de dovlecei sunt doar 18 calorii), dar contine multa apa (aproximativ 95% din masa lor contine apa) ceea ce ajuta la pierderea de lichid din tesuturi si impiedica balonarea. Dovleceii sunt bogati in vitamina B, C, precum si in calciu, fier, magneziu, potasiu, fosfor.

Dieta cu dovleac

Dieta cu dovleac

Lintea este suficienta pentru a oferi energie pentru o zi intreaga (ex: 100 de grame de linte are aproximativ 310 kcal). Lintea, de asemenea, este o adevarata surs de vitamana B, fier si fibre.

Regimul este sarac in proteine, dar da intotdeauna rezultatele dorite.

Cat slabesc

Dieta cu dovleac si linte tine 7 zile si poti ajunge sa slabesti cu aceasta pana la 4 kilograme.

Meniul dietei cu dovlecel si linte

Luni
Micul dejun: un ou fiert tare, cu 2 linguri de cereale si cu putina miere
Masa de pranz: 100 de grame de linte fiarta cu ceapa si cu sos de rosii
Cina: o portie de dovlecei gratinati cu verdeata
Gustarea, in prima zi de dieta, consta intr-un mar.

Marti
Micul dejun: o felie de paine (neagra sau integrala) cu unt si o salata de fructe
Masa de pranz: dovlecei umpluti cu orez si bullion
Cina: 50 de grame de linte cu sos de ceapa
Intre pranz si cina poti lua o gustare constand intr-o banana.

Miercuri
Micul dejun: 2 oua fierte tari si 2 rosii
Masa de pranz: o supa de linte si dovlecei
Cina: o supa de linte si dovlecei
Gustarea dintre pranz si cina va consta in 2 portocale.

Joi
Micul dejun: un castravete si o felie de branza fara grasime
Masa de pranz: placinte de dovlecei, facute cu faina de orez, putina miere si miez de dovlecei
Cina: 50 de grame de linte fiarta
Gustarea in aceasta zi va consta in 2 mere.

Vineri
Micul dejun: o salata de rosii si o cana de lapte batut
Masa de pranz: dovlecei la cuptor cu legume la alegere preparate la gratar sau la aburi
Cina: o supa de linte
Gustarea dintre mese pentru ziua de vineri poate sa fie o salata de fructe cu putina branza degresata.

Sambata
Micul dejun: un pahar de lapte cu miere si cu o lingura de fulgi de secara
Masa de pranz: o supa de dovlecei cu linte
Cina: 150 de grame de peste fiert cu orez
Gustarea va fi formata dintr-un grapefruit.

Duminica
In ultima zi a dietei trebuie sa repeti prima zi.

Pareri despre dieta cu dovleac si linte

Daca ai urmat si tu dieta cu dovleac si linte, impartaseste-ne din experienta avuta. A dat rezultatele dorite aceasta dieta de slabit? Ceilalti membrii ai comunitatii noastre asteapta sfatul tau? Nu ai testat-o, dar ai in plan? Spune-ne ce crezi despre ea si membrii comunitatii noastre iti vor intoarce favorul, la un moment dat!

Foloseste rubrica de comentarii de mai jos!

Author: Corpul Uman
Google


Recomandarea Corpul-Uman.com:

Doar: 108.81 RONCalciu cu magneziu 474ml flacon childlife essentialsCALCIUM WITH MAGNESIUM (474 ML)
Formula complexa pentru dezvoltarea si functionarea optima a sistemului osteo-articularCompozitie per lingura (15 ml) Calciu 252 mg Magneziu 115 mg Vitamina D 100UI Zinc 2 mg A nu se depasi doza zilnica recomandata!
Efecte adjuvante- mentine integritatea structurala si functionala a sistemului osteo-articular si densitatea osoasa- ajuta la dezvoltarea si functionarea optima a sistemului osteo-articular, muscular, cardiovascular, endocrin si nervos- mentine echilibrul sanguin dintre calciu, potasiu si sodiu - ajuta la absorbtia calciului la nivel intestinal si fixarea lui in oase - ajuta la formarea enzimei SOD, cu rol antiinfectios - ajuta la reglarea colesterolului si a tensiunii arteriale (cauzate de aportul scazut de calciu in sange)Recomandat ca adjuvant in- stari carentiale de calciu, magneziu, vitamina D si zinc cauzate de alimentatie necorespunzatoare sau absorbtie deficitara - perioada de crestere la copii - rahitism, fracturi, anemie - obezitate, diabet, hipertensiune arteriala- hipoparatiroidism, pseudohipoparatiroidism - dermatita seboreica, psoriazis, vitiligo, sclerodermie, keratoza actinica, lupus vulgaris, SIDA, boala Wilson (forma coreo-atetozica) - stres fizic si psihic, oboseala cronica, depresii, instabilitate emotionala, deficit de atentie, autism, anorexie nervoasa
Mod de administrarecopii 6-12 luni: cate 1 lingurita/zi, copii 1-3 ani: cate 2 lingurite/zi, copii 4-8 ani: cate 1 lingura/zi, copii 9-12 ani: cate 2 linguri/zi sau conform recomandarii consultantului de specialitate.A se administra simplu sau amestecat cu bautura preferata a copilului. A se agita bine inainte de utilizare.Prezentare: 474 ml (gust de portocale)Producator: Childlife Essentials® [...] 

Link-uri Sponsorizate

Dieta cu dovlecel si linte

Un comentariu

  1. Larisa

    Buna! Ma intereseaza sa stiu ce alimente, condimente, uleiuri, sare, etc sunt interzise in cadrul acestei diete.

Lasă un răspuns