Dieta cu rosii0 Comments

Publicat in:
Etichete:beneficii dieta cu rosii, dieta, dieta cu rosii, diete de slabit, meniu, meniu dieta cu rosii, pareri dieta cu rosii

Rosiile sunt mai gustoase si mai aromate, mai coapte sub razele soarelui in lunile de vara – iulie, august. Pline de savoare, reprezinta si un ingredient pentru o dieta ce te ajuta sa slabesti repede si sanatos!

Rosiile sunt surse minunate de vitamine, fibre si minerale, prin urmare ar trebui sa faca parte din meniul zilnic al fiecarui membru al familiei, indiferent de varsta. Stiai ca un bol cu salata de rosii (aproximativ 180 grame) iti ofera aproape jumatate din necesarul zilnic de vitamina C? Rosiile mai contin si vitaminele A, K, B6, B1 si vitamina E, precum si potasiu, acid folic, magneziu, fier si proteine.

Dieta cu rosii

Dieta cu rosii

Beneficiile pentru sanatate ale dietei cu rosii

Dieta cu rosii are o multime de beneficii pentru sanatatea ta si a familiei si te ajuta sa si slabesti. Mai presus de orice, rosiile contin multi antioxidanti, printre care si licopenul, pigmentul acela rosu intens pe care il regasim mai ales in perioada verii. Concentratia mare de licopen si alti antioxidanti, printre care vitaminele C si E, iti protejeaza organismul de actiunea nociva a factorilor de mediu.

Rosiile sunt si foarte sarace in calorii – 100 g au DOAR 17 calorii! Acestea nu contin grasimi sau colesterol, asa ca pot fi incluse in diferite diete sanatoase si, mai ales, in regimurile de slabit. Evita dietele foarte stricte sau doar pe baza de rosii, ci mai degraba incearca sa le integrezi in meniul tau zilnic.

Meniu dieta cu rosii

Luni
Micul dejun: o felie de paine integrala cu branza degresata, o rosie feliata si o cana de cafea
Masa de pranz: 50 g de paste integrale cu sos de rosii, busuioc, usturoi si cateva picaturi de ulei de masline
Cina: o tarta mica, fara aluat, preparata dintr-un strat de cartofi fierti feliati, un strat de spanac oparit, un strat gros de rosii decojite si razuite

Marti
Micul dejun: o felie de paine integrala cu branza degresata, o rosie feliata si o cana de cafea
Masa de pranz: o salata mare asortata, cu rosii, castraveti si ardei gras
Cina: rosii si ciuperci la gratar, fara limita de cantitate

Miercuri
Micul dejun: o felie de paine integrala cu branza degresata, o rosie feliata si o cana de cafea
Masa de pranz: salata asortata, cu rosii, castraveti si ardei gras si branza razuita
Cina: legume la gratar, stropite cu putin ulei de masline

Joi
Micul dejun: o felie de paine integrala cu branza degresata, o rosie feliata si o cana de cafea
Masa de pranz: 30 g de paste fierte in 250 ml lapte cu esenta de vanilie, cu 300 g de fructe proaspete la cuptor cateva minute.
Cina: 250 g paste integrale cu sos de rosii

Vineri
Micul dejun: un iaurt degresat cu bucati de fructe proaspete
Masa de pranz: sandvis cu paine integrala, rosii si frunze de salata verde
Cina: legume la gratar (rosii, dovlecei, vinete, ciuperci), stropite cu suc de lamaie si ulei de masline

Pareri despre dieta cu rosii

Daca ai urmat si tu dieta cu rosii, impartaseste-ne din experienta avuta. A dat rezultatele dorite aceasta dieta de slabit? Ceilalti membrii ai comunitatii noastre asteapta sfatul tau? Nu ai testat-o, dar ai in plan? Spune-ne ce crezi despre ea si membrii comunitatii noastre iti vor intoarce favorul, la un moment dat!
Foloseste rubrica de comentarii de mai jos!

Author: Corpul Uman
Google


Recomandarea Corpul-Uman.com:

Doar: 66.46 RONOlioseptil assainisseur d`air bio, spray purificator ambiental x 125 ml


Olioseptil assainisseur d`air bio, spray purificator ambiental x 125 mlParfum de Portocal şi Bergamota
Formula 100% naturala, pe baza de uleiuri esentiale din plante
98,9% din ingrediente provin din agricultura bio
Curata, purifica, parfumeaza aerul ; pentru casa, birou, masina
Volum net: 125 ml
Parfum de ambient controlat de catre Ecocert Greenlife F32600


 Formulă naturala, pe baza de ulei esential de Portocal, Bergamota, Citronella,
curata, purifica, parfumează aerul ambiental, creează o atmosfera propice starii de bine
elimina mirosurile neplacute
 Uleiurile esentiale folosite indeparteaza microorganismele; după pulverizare, elimină :
·         99,9% din bacterii* in 5 min de la contact (Norma NF EN 1040)
·         55% din acarieni  in primele 24h (Norma NF G39-011)
·         100% din acarieni in 48h (Norma NF G39-011)
 
Uleiurile esentiale din produsele Olioseptil sunt perfect caracterizate din punct de vedere botanic şi chemotipic, riguros selectionate pe baze stiintifice pentru aromatograma lor, si combinate de maniera complementara pentru a actiona sinergic în vederea obținerii unei eficacități optime.
 
*teste efectuate pe Staphylococcus aureus si Pseudomonas aeruginosa
 
Parfum de ambient controlat de catre Ecocert Greenlife F32Recomandări: A se agita înainte de folosire. A se pulveriza în sus de 3-4 ori pentru o încăpere de 10mp.  A se repeta pulverizarea de câte ori este necesar. Ideal pentru toate încăperile din casa, pentru birou, maşina… Olioseptil, Spray ambiental cu uleiuri esentiale poate fi folosit în deplina siguranta inclusiv pentru camerele copiilor
 
Precauții: : A nu se pulveriza pe piele sau în direcția ochilor. In caz de contact accidental, spalati cu multa apa. A nu se înghiți, numai pentru uz extern. A nu se inhala vaporii.  A nu se păstra la indemana copiilor. A se păstra flaconul la adăpost de lumină și caldură. A se utiliza de preferință înainte de data expirării indicată pe ambalaj. Contine limonene si citral, poate declanşa reacții alergice.
Este nociv pentru organismele din mediul acvatic. Poate avea efecte nefaste pe termen lung asupra mediului acvatic. A se evita aruncarea produsului in mediul inconjurator.
 Ingrediente: Alcol**, apa florala de Portocal (Citrus aurantium amara)*
ulei esential de Portocale (Citrus aurantius dulcis)-coaja*, Bergamota (Citrus bergamia), Citronella (Cymbopogon citratus)-frunze, limonene, geraniol, linalool, citral.


100 % din ingredientele sunt de origine naturala, 99, 33% provin din agricultura biologica sau sunt rezultatul procesării ingredientelor de origine biologica.
Parfum de ambient controlat de catre Ecocert Greenlife F32600
Compozitie:


·         Alcool bio: 83,5%
·         Apa florala de portocale amare:15%
·         Uleiuri esentiale 100% pure, naturale (Portocal, Bergamota, Citronella): 1,5%
 


Volum net: 125 ml
 
Producător: Laboratoires Ineldea, Franța                                                                                                         
Distribuitor: Rovatech-Impex, SRL, Brașov, Bd. 15 Noiembrie, Nr. 82, Bl. C25, Ap. 15, Jud. Brașov, tel/fax: 0268 320110;
[...] 

Link-uri Sponsorizate

Dieta cu rosii

Lasă un răspuns