Dieta Slimming World2 comentarii

Publicat in:
Etichete: Dieta Slimming World, in ce consta, meniu Dieta Slimming World, pareri, principii, Slimming World

Motto-ul fondatorilor Slimming World este „Gusta diferenta!”. Este vorba de un regim alimentar ce ne promite kilograme in minus fara infometare, fara excluderea nici unui aliment si consumarea portiilor exact asa cum dorim! Exista persoane care au slabit pana la 70 de kilograme cu dieta Slimming World!

Dieta Slimming World

Dieta Slimming World

Slimming World nu este un concept care a aparut peste noapte. Acesta a luat nastere in 1969 in Marea Britanie, iar astazi sunt mii de oameni ce urmeaza dieta Slimming World. Aceasta dieta nu este despre numararea caloriilor, excluderea anumitor alimente, portionarea meselor sau infometare, ci despre optimizarea mancarii. Adica ai voie sa mananci orice: carne de pui, vita, peste la paste, lapte, oua, cereale, legume, fructe, cartofi prajiti, fripturi sau tocanite, alimente interzise pentru multe alte diete! Nu si in acest caz!

In ce consta dieta Slimming World

Totul consta in stilul de gatit!

Cartofii prajiti nu se pregatesc in baie de ulei, ci la cuptor, fripturile nu sunt facute la tigaie ci pe gratar, tocanitele nu contin sosuri, ci rosii proaspete. Ca si alimente „interzise” sunt produsele fast-food si cele de patiserie, snack-urile, ciocolata si vinul. Cu toate acestea cei care tin aceasta dieta pot „pacatui” o data pe luna.

Meniu dieta Slimming World

Va propunem un meniu pentru o saptamana conform cu dieta Slimming World:

Luni
Micul dejun: o portocala, ciuperci, rosii si vinete la gratar, ou fiert si paine integrala
Masa de pranz: Legume crude, friptura de vita la gratar, diversesortimente de branzeturi
Cina: O placinta cu morcov/mazare/spanac sau branza la cuptor si un iaurt cu o lingurita de miere si zmeura proaspata

Marti
Micul dejun: mix de fructe. Intr-un bol, se amesteca 250 ml lapte de capra cu 35 g ovaz, o banana taiata cubulete si 2 caise taiate tot cubulete
Masa de pranz: Un cartof copt umplut cu cascaval de capra si sos de rosii proaspete. Ca si desert se pot servi mere proaspete cu nuci si miere
Cina: paste bolognese!

Miercuri
Micul dejun: un castron plin cu iaurt de bivolita, fulgi de ovaz si capsuni!
Masa de pranz: salata de ton cu porumb, ceapa rosie si parmezan
Cina: 2 cartofi medii la cuptor, cu salata de castraveti si sos de mustar

Joi
Mic dejun: omleta din doua oua cu rosii cherry si bacon
Masa de oranz: Supa crema de legume (se poate folosi orice leguma), si frigarui din carne de pui cu legume
Cina: Bruschete cu diverse sortimente de branza la cuptor

Vineri
Micul dejun: Un pahar cu lapte alaturi de chec sau orice alt sortiment de prajitura facut in casa
Masa de pranz: tocanita sau mancare de fasole, mazare sau ghiveci
Cina: Peste la cuptor cu garnitura de ciuperci

Sambata
Micul dejun: Mozzarela cu rosii si paine prajita
Masa de oranz: Friptura la cuptor, cu garnitura de legume
Cina: lipie, hummus, salata tabboulesh cu patrunjel,

Duminica
Micul dejun: 2 oua fierte tari, cu sos de branza si castraveti si ardei gras
Masa de pranz: ciorba (de orice fel) si o friptura de curcan la cuptor
Cina: salata de cruditati cu maioneza facuta in casa

Secretul – mancare gatita in casa

In dieta Slimming World se consuma doar dulciuri ce se pregatesc acasa, dupa retete traditionale, miscarea este recomandata, iar rezultatele sunt garantate!

Pareri despre dieta Slimming World

Daca ai urmat si tu dieta Slimming World, impartaseste-ne din experienta avuta. A dat rezultatele dorite aceasta dieta de slabit? Ceilalti membrii ai comunitatii noastre asteapta sfatul tau? Nu ai testat-o, dar ai in plan? Spune-ne ce crezi despre ea si membrii comunitatii noastre iti vor intoarce favorul, la un moment dat!

Foloseste rubrica de comentarii de mai jos!

Author: Corpul Uman
GoogleLink-uri Sponsorizate

Dieta Slimming World

2 comentarii

  1. Dana

    O cunostinta de a mea a tinut aceasta cura care de fapt nu e o cura de slabire ci un nou stil de a manca slabind 43 kg in 7 luni si niciodata nu a simtit foamea.

  2. Sonia

    Eu am adoptat acest stil de viata de o saptamana. Eu momentan sunt in Anglia si din nefericire trebuie sa locuiesti aici sau in Iralanda ca sa ai acces la toate secretele( apalicatie speciala pe telefon) In o saptamana am dat jos un kg jumatate si am mancat mai mult ca oricand. Inca nu pot sa imi dau seama de ce si cum functioneaza dar teoretic poti sa mananci paste, orez, cartofi si fructe fara sa conteze cantitatea. daca vrei sa mananci 3 kg de banane e ok. Incurajeaza mult gatitul fara ulei si consumul de legume si fructe. Super multumita si ma bucur ca am pasit la cursul acestui stil de viata saptamana trecuta.

Lasă un răspuns