Dieta cu ceai verde3 comentarii

Publicat in:
Etichete: ceai verde, cum se prepara ceaiul verde, cum se prepara corect ceaiul verde, dieta cu ceai verde, etape, grasimea de pe abdomen, grasimea de pe burta, indicatii, pareri dieta cu ceai verde

Dieta cu ceai verde este urmata de multe persoane care doresc sa scape atat de kilogramele in plus, cat si de surplusul de grasime de pe abdomen. Chiar daca pana in prezent ati urmat o alta dieta, cu siguranta ati vazut ca stratul de pe abdomen este cel mai greu de dat jos. Ei bine, acum va prezentam solutia eficienta si rapida pentru un abdomen perfect. Aceasta solutie consta in adoptarea unei alimentatii sanatoase, miscare si, bineinteles, ceai verde.

Ceaiul verde este foarte bogat in antioxidanti, contribuie la mentinerea unei greutati perfecte si are un efect tonic extraordinar. Daca vrei si tu sa scapi de grasimea de pe burta, parcurge pasii de mai jos.

Iata ce poti descoperi in cadrul dietei cu ceai verde:

Cat slabesti cu dieta cu ceai verde?
Indicatii
Cantitatea de cei verde recomandata
Cat timp dureaza dieta cu ceai verde?
Cum se prepara corect ceaiul verde?
Pareri despre dieta cu ceai verde

Dieta cu ceai verde

Dieta cu ceai verde

Efecte sau Cat slabesti?

Dieta cu ceai verde te ajuta sa dai jos pana la 5 kilograme pe luna, sa fii mai energic(a) si mai sanatos/sanatoasa.

Dieta cu ceai verde este una foarte usor de urmat, astfel incat disconfortul creat de obligativitatea unui consum strict de alimente dispare, simtindu-te in largul tau pe tot parcursul acestei diete de slabit.

Dieta cu ceai verde are un impact major si asupra tenului, facandu-l mai luminos si mai frumos.

Indicatii

Consuma ceai verde inainte de fiecare masa si seara, inainte de somn

La fel ca dieta cu apa sau alte diete de slabit, consumul de ceai verde inainte de fiecare masa reduce apetitul si inhiba dorinta de consum de alimente. Rezultatul va fi, evident, o alimentatie redusa. Spre deosebire de apa, ceaiul verde iti regleaza procesele din organism si iti creste metabolismul, astfel incat caloriile arse vor fi mai multe, chiar daca faci activitati obisnuite.

Pentru acele persoane care si-au facut un obicei din a sari peste micul dejun, fapt ce nu este deloc sanatos, sunt sfatuite sa bea o ceasca de ceai verde. Daca esti un adept al micului dejun, poti bea ceaiul verde dupa aceasta masa.

O ceasca de ceai verde consumata dupa fiecare masa va ccentua senzatia de satietate.

Si in privinta alimentatiei, pe parcursul dietei cu ceai verde exista cateva reguli pe care este bine sa le respecti.

Consuma alimente cat mai naturale

Dieta cu ceai verde poate fi considerata si o dieta de detoxifiere datorita proprietatilor pe care ceaiul verde le are. Detoxifierea organimsului inseamna, de fapt, eliminarea substantelor nocive acumulate in organism si o mai buna evolutie a functiilor acestuia.

Alimentele neprocesate pot fi considerate baza de plecare a unei alimentatii sanatoase pe parcursul acestei diete. Iata la ce trebuie sa renunti pe parcursul dietei cu ceai verde:

  • zahar rafinat,
  • faina alba,
  • alcool si
  • tutun.

Exercitii fizice

Activitatea fizica pe parcursul dietei cu ceai verde este extrem de importanta. Chiar daca lipsa timpului este un factor care te afecteaza, iti recomandam sa-ti rezervi macar 15-30 de minute pe zi pentru aceasta activitate. De la alergarea in parc si pana la efectuarea de exercitii fizice in interiorul propriului camin, sportul te ajuta sa obtii rezultatele pe care ti le doresti.

Relaxeaza-te!

Dieta cu ceai verde este o dieta de slabit si o cura de detoxifiere in care gasirea echilibrului interior poate influenta pozitiv rezultatul asteptat. Iti recomandam ca in fiecare zi sa aloci cel putin 10 minute pentru a te relaxa si a uita de grijile zilnice. Dieta cu ceai verde te ajuta sa devii mai optimist(a) si mai energic(a).

Cantitatea de ceai verde pe care trebuie sa o consmumi

Daca te-ai decis sa urmezi dieta cu ceai verde, nu trebuie sa-ti faci griji in privinta cantitatii consumate. Medicina traditionala chineza, acolo unde ceaiul verde este printre principalele remedii, ne sfatuieste sa consumam ceai verde pana la 10 cani pe zi, nereprezentand o problema pentru organism. Totusi, noi nu recomandam mai mult de 2-3 cani pe zi, impartite in cesti.

Persoanele care sufera de afectiuni ale organismului precum insomnia sunt sfatuite sa puna accent pe prima parte a zilei si sa reduca sau sa elimine cantitatea de ceai verde consumata seara, inainte de culcare.

Cat timp dureaza dieta cu ceai verde

Dieta cu ceai verde poate fi urmata timp de cateva saptamani, perioada dupa care veti vedea rezultatele uimitoare. Grasimea de pe burta va scadea sau dispare in totalitate, kilogramele vor fi tinute sub control intr-un mod eficient, organismul tau va fi mai energic si mai sanatos, iar starea generala va fi una de bine.

Conform unor studii realizate de cercetatorii americani, persoanele care urmeaza dieta cu ceai verde isi accelereaza arderea grasimilor de pe burta cu aproximativ 77% mai mult decat celelalte.

Trebuie sa afli si faptul ca ceaiul verde ajuta persoanele care sufera de balonari si creste imunitatea.

Cum se prepara corect ceaiul verde?

In dieta cu ceai verde exista cateva reguli de preparare astfel incat efectele sa fie optime. Ti le dezvaluim si tie si iti recomandam sa le urmezi pentru a slabi si pentru a scapa de grasimea de pe burta. Iata cum trebuie sa procedezi:

Atentie la frunze

Ceaiul verde trebuie preparat, pe cat posibil, din frunze care sunt vizibile si nu din plicuri. Cu cat frunzele sunt intr-o stare mai buna, cu atat efectul va fi mai mare.

Nu fierbeti ceaiul verde!

Puneti apa la fiert si, imediat ce a dat in clocot, turnati-o intr-o cana, adaugati ceaiul si lasati la infuzat timp de 2-3 minute. Ceaiul este gata in momentul in care culoarea lui devine una galbuie.

Doza ideala

In dieta cu ceai verde, doza ideala pentru o cana este de 2 grame de ceai verde. Consumati ceaiul verde fierbinte.

Indulcitorii

Pentru a indulci ceaiul verde, nu folositi zahar rafinat! Puteti inlocui zaharul rafinat cu zahar brun.

Pareri despre dieta cu ceai verde

Daca ai urmat si tu dieta cu ceai verde, impartaseste-ne din experienta avuta. A dat rezultatele dorite aceasta dieta de slabit? Ceilalti membri ai comunitatii noastre asteapta sfatul tau? Nu ai testat-o, dar ai in plan? Spune-ne ce crezi despre ea si membrii comunitatii noastre iti vor intoarce favorul, la un moment dat!

Foloseste rubrica de comentarii de mai jos!

Profita si de sfaturile pentru dieta cu ceai verde!

Author: Corpul Uman
GoogleLink-uri Sponsorizate

Dieta cu ceai verde

3 comentarii

  1. Adina

    Am observat ca ceaiul verde regleaza digestia. Voi incerca si o cura de slabire cu el.

  2. Alina

    Se recomanda consumul de ceai verde ÎNAINTE DE MASA, dar mai jos se precizează ca atunci când este consumat DUPĂ MASA are efecte simtitoare. Totodata, ni se spune ca doza recomandata e de 2-3 cani pe zi impartite in cesti. Sa intelegem ca ceaiul trebuie consumat si ÎNAINTE si DUPĂ MESE????

Lasă un răspuns