Dieta cu struguri2 comentarii

Publicat in:
Etichete: dieta cu struguri, dieta cu struguri negri, dieta cu struguri pareri, dieta cu struguri pentru sanatate si frumusete

Dieta cu struguri sau cum sa slabesti 4 kilograme in 6 zile consumand fructele care iti plac este una dintre vedetele toamnei.

Dieta cu struguri este recomandata deoarece strugurii sunt fructe ce contin antioxidanti, minerale si vitamine ce ajuta organismul tau sa aiba o sanatate de fier si sa si slabeasca eficient.

Iata, pe scurt, ce va prezentam in dieta cu struguri:

Dieta cu struguri – Cat slabesc?
De ce sunt buni strugurii?
Dieta cu struguri pentru sanatate si frumusete
Contraindicatii
Parerei despre dieta cu struguri

Dieta cu struguri

Dieta cu struguri

 

Cat slabesc?

Daca adopti o alimentatie corecta, te odihnesti minimum 8 ore pe noapte, consumi 2 litri de lichide pe zi, dar faci si putina miscare, dieta cu struguri te ajuta sa slabesti fara un efort prea mare. Cei care au urmat dieta cu struguri, respectand aceste reguli minime de alimentatie si odihna, au slabit 4 kilograme in decurs de 6 zile.

Tu ai urmat pana acum aceasta dieta? Impartaseste-ne opinia folosind modulul de comentarii de la sfarsitul articolului Dieta cu struguri.

De ce sunt buni strugurii?

Strugurii sunt o importanta sursa de vitamine si minerale. Dintre cele mai importante amintim:

 • vitamina B1,
 • vitamina B2,
 • vitamina A,
 • vitamina C,
 • vitamina E,
 • vitamina K,
 • calciu,
 • fier,
 • zinc si
 • acid folic.

Antioxidantii prezenti in struguri iti protejeaza organismul de afectiuni teribile precum cancerul. Dintre cei mai importanti antioxidanti mentionam resveratrolul, substanta pe care o puteti gasi si in vin, insa in cantitati reduse. Resveratrolul, pe langa alte beneficii, iti confera o piele mai catifelata si previne aparitia ridurilor.

Slabirea prin dieta cu struguri este posibila datorita fibrelor pe care aceste fructe le contin. Datorita prezentei lor, senzatia de foame este tinuta sub control. O jumatate de ciorchine de struguri iti taie pofta de mancare, nu te simti lesinat(a) si te protejeaza impotriva acumularii de calorii prin eliminarea gustarilor pe care ai putea sa le consumi in locul strugurilor.

Totodata, strugurii contin o cantitate insemnata de lichid care ajuta organismul tau in procesul de curatare si detoxifiere, dar si in dobandirea senzatiei de satietate.

Din punct devere nutritional, strugurii negri contin 110 calorii/200 grame fruct, 29 grame carbohidrati si 25 grame zaharuri. Bineinteles, in functie de soiul de struguri pot exista mici variatii ale acestor gramaje.

Dieta cu struguri pentru sanatate si frumusete

Dieta cu struguri se intinde pe o perioada de 6 zile, timp in care dai jos aproximativ 4 kg. Tot ceea ce trebuie sa faci pentru a urma aceasta dieta de slabire este sa consumi in fiecare zi din cele sase cate 1,5 kg de struguri. Aceasta cantitate trebuie impartita, in mod egal, pe parcusul unei zile.

Este indicat ca in timpul dietei cu struguri sa consumi cel putin 2 litri de apa/zi pentru a avea rezultate maxime.

Pe langa faptul ca dieta cu struguri este o dieta de slabit, ea ajuta si la detoxifierea corpului. Reluarea alimentatiei, dupa cele 6 zile de dieta, trebuie sa se faca treptat, introducand in consum alimente usoare. Puteti ajunge la o alimentatie normala dupa 4-5 zile, insa efectul de yo-yo va fi evitat.

Contraindicatii

Sunt anumite persoane carora nu le este recomandata dieta cu struguri. Dintre acestea, amintim:

 1. persoane care sufera di diabet,
 2. persoane care au probleme cu sistemul digestiv (in principal, cele care sufera de diaree cronica),
 3. persoane care sufera de colita de fermentatie,
 4. persoane care au probleme renale,
 5. persoane care au probleme cu retinerea apei in organism.

Pareri despre dieta cu struguri

Daca ai urmat si tu dieta cu struguri, impartaseste-ne din experienta avuta. A dat rezultatele dorite aceasta dieta de slabit? Ceilalti membri ai comunitatii noastre asteapta sfatul tau? Nu ai testat-o, dar ai in plan? Spune-ne ce crezi despre ea si membrii comunitatii noastre iti vor intoarce favorul, la un moment dat!

Foloseste rubrica de comentarii de mai jos!

Author: Corpul Uman
GoogleLink-uri Sponsorizate

Dieta cu struguri

2 comentarii

 1. popescu

  bine,si unde-i dieta ?maninci doar struguri 6 zile?

  • Ary

   Timp de 6 zile trebuie sa ai grija sa bei cel putin 2 litri de apa/zi si sa mananci un kg si jumatate de struguri/zi. Acest un kg si jumatate de struguri trebuie impartit in asa fel incat sa-ti ajunga intreaga zi. Sigur ca se mai mananca si altceva, dar trebuie avut grija sa se evite dulciurile, prajelile, pastele fainoase, bauturile acidulate etc. Si un strop de miscare zilnic, ajuta si mai mult. Iar dupa cele 6 zile, se mai continua inca 4-5 zile de mancare usoara, apa multa su miscare, pentru a evita efectul yo-yo. Succes!

Lasă un răspuns