Dieta cu ceai verde3 comentarii

Publicat in:
Etichete:ceai verde, cum se prepara ceaiul verde, cum se prepara corect ceaiul verde, dieta cu ceai verde, etape, grasimea de pe abdomen, grasimea de pe burta, indicatii, pareri dieta cu ceai verde

Dieta cu ceai verde este urmata de multe persoane care doresc sa scape atat de kilogramele in plus, cat si de surplusul de grasime de pe abdomen. Chiar daca pana in prezent ati urmat o alta dieta, cu siguranta ati vazut ca stratul de pe abdomen este cel mai greu de dat jos. Ei bine, acum va prezentam solutia eficienta si rapida pentru un abdomen perfect. Aceasta solutie consta in adoptarea unei alimentatii sanatoase, miscare si, bineinteles, ceai verde.

Ceaiul verde este foarte bogat in antioxidanti, contribuie la mentinerea unei greutati perfecte si are un efect tonic extraordinar. Daca vrei si tu sa scapi de grasimea de pe burta, parcurge pasii de mai jos.

Iata ce poti descoperi in cadrul dietei cu ceai verde:

Cat slabesti cu dieta cu ceai verde?
Indicatii
Cantitatea de cei verde recomandata
Cat timp dureaza dieta cu ceai verde?
Cum se prepara corect ceaiul verde?
Pareri despre dieta cu ceai verde

Dieta cu ceai verde

Dieta cu ceai verde

Efecte sau Cat slabesti?

Dieta cu ceai verde te ajuta sa dai jos pana la 5 kilograme pe luna, sa fii mai energic(a) si mai sanatos/sanatoasa.

Dieta cu ceai verde este una foarte usor de urmat, astfel incat disconfortul creat de obligativitatea unui consum strict de alimente dispare, simtindu-te in largul tau pe tot parcursul acestei diete de slabit.

Dieta cu ceai verde are un impact major si asupra tenului, facandu-l mai luminos si mai frumos.

Indicatii

Consuma ceai verde inainte de fiecare masa si seara, inainte de somn

La fel ca dieta cu apa sau alte diete de slabit, consumul de ceai verde inainte de fiecare masa reduce apetitul si inhiba dorinta de consum de alimente. Rezultatul va fi, evident, o alimentatie redusa. Spre deosebire de apa, ceaiul verde iti regleaza procesele din organism si iti creste metabolismul, astfel incat caloriile arse vor fi mai multe, chiar daca faci activitati obisnuite.

Pentru acele persoane care si-au facut un obicei din a sari peste micul dejun, fapt ce nu este deloc sanatos, sunt sfatuite sa bea o ceasca de ceai verde. Daca esti un adept al micului dejun, poti bea ceaiul verde dupa aceasta masa.

O ceasca de ceai verde consumata dupa fiecare masa va ccentua senzatia de satietate.

Si in privinta alimentatiei, pe parcursul dietei cu ceai verde exista cateva reguli pe care este bine sa le respecti.

Consuma alimente cat mai naturale

Dieta cu ceai verde poate fi considerata si o dieta de detoxifiere datorita proprietatilor pe care ceaiul verde le are. Detoxifierea organimsului inseamna, de fapt, eliminarea substantelor nocive acumulate in organism si o mai buna evolutie a functiilor acestuia.

Alimentele neprocesate pot fi considerate baza de plecare a unei alimentatii sanatoase pe parcursul acestei diete. Iata la ce trebuie sa renunti pe parcursul dietei cu ceai verde:

  • zahar rafinat,
  • faina alba,
  • alcool si
  • tutun.

Exercitii fizice

Activitatea fizica pe parcursul dietei cu ceai verde este extrem de importanta. Chiar daca lipsa timpului este un factor care te afecteaza, iti recomandam sa-ti rezervi macar 15-30 de minute pe zi pentru aceasta activitate. De la alergarea in parc si pana la efectuarea de exercitii fizice in interiorul propriului camin, sportul te ajuta sa obtii rezultatele pe care ti le doresti.

Relaxeaza-te!

Dieta cu ceai verde este o dieta de slabit si o cura de detoxifiere in care gasirea echilibrului interior poate influenta pozitiv rezultatul asteptat. Iti recomandam ca in fiecare zi sa aloci cel putin 10 minute pentru a te relaxa si a uita de grijile zilnice. Dieta cu ceai verde te ajuta sa devii mai optimist(a) si mai energic(a).

Cantitatea de ceai verde pe care trebuie sa o consmumi

Daca te-ai decis sa urmezi dieta cu ceai verde, nu trebuie sa-ti faci griji in privinta cantitatii consumate. Medicina traditionala chineza, acolo unde ceaiul verde este printre principalele remedii, ne sfatuieste sa consumam ceai verde pana la 10 cani pe zi, nereprezentand o problema pentru organism. Totusi, noi nu recomandam mai mult de 2-3 cani pe zi, impartite in cesti.

Persoanele care sufera de afectiuni ale organismului precum insomnia sunt sfatuite sa puna accent pe prima parte a zilei si sa reduca sau sa elimine cantitatea de ceai verde consumata seara, inainte de culcare.

Cat timp dureaza dieta cu ceai verde

Dieta cu ceai verde poate fi urmata timp de cateva saptamani, perioada dupa care veti vedea rezultatele uimitoare. Grasimea de pe burta va scadea sau dispare in totalitate, kilogramele vor fi tinute sub control intr-un mod eficient, organismul tau va fi mai energic si mai sanatos, iar starea generala va fi una de bine.

Conform unor studii realizate de cercetatorii americani, persoanele care urmeaza dieta cu ceai verde isi accelereaza arderea grasimilor de pe burta cu aproximativ 77% mai mult decat celelalte.

Trebuie sa afli si faptul ca ceaiul verde ajuta persoanele care sufera de balonari si creste imunitatea.

Cum se prepara corect ceaiul verde?

In dieta cu ceai verde exista cateva reguli de preparare astfel incat efectele sa fie optime. Ti le dezvaluim si tie si iti recomandam sa le urmezi pentru a slabi si pentru a scapa de grasimea de pe burta. Iata cum trebuie sa procedezi:

Atentie la frunze

Ceaiul verde trebuie preparat, pe cat posibil, din frunze care sunt vizibile si nu din plicuri. Cu cat frunzele sunt intr-o stare mai buna, cu atat efectul va fi mai mare.

Nu fierbeti ceaiul verde!

Puneti apa la fiert si, imediat ce a dat in clocot, turnati-o intr-o cana, adaugati ceaiul si lasati la infuzat timp de 2-3 minute. Ceaiul este gata in momentul in care culoarea lui devine una galbuie.

Doza ideala

In dieta cu ceai verde, doza ideala pentru o cana este de 2 grame de ceai verde. Consumati ceaiul verde fierbinte.

Indulcitorii

Pentru a indulci ceaiul verde, nu folositi zahar rafinat! Puteti inlocui zaharul rafinat cu zahar brun.

Pareri despre dieta cu ceai verde

Daca ai urmat si tu dieta cu ceai verde, impartaseste-ne din experienta avuta. A dat rezultatele dorite aceasta dieta de slabit? Ceilalti membri ai comunitatii noastre asteapta sfatul tau? Nu ai testat-o, dar ai in plan? Spune-ne ce crezi despre ea si membrii comunitatii noastre iti vor intoarce favorul, la un moment dat!

Foloseste rubrica de comentarii de mai jos!

Profita si de sfaturile pentru dieta cu ceai verde!

Author: Corpul Uman
Google


Recomandarea Corpul-Uman.com:

Doar: 24.17 RONDacia plant glicemonorm 200ml buc dacia plant


Dacia plant glicemonorm 200ml buc  dacia plant
 


glicemonorm de la dacia plant este un produs recomandat in diabet zaharat, complicatiile diabetului, tendinta la hiperglicemie, obezitate, dislipidemie
 
Diabetul zaharat este una din cele mai frecvente boli endocrine, factorii declanşatori care determină apariţia acestei afecţiuni fiind: predispoziţia ereditară, alimentaţia excesivă (în special excesul de dulciuri), şocurile emoţionale, stresul, etc.. Boala se datorează secreţiei insuficiente de insulină la nivelul pancreasului, ceea ce conduce la creşterea glicemiei (nivelul de glucoză din sânge) peste limitele normale. Diabetul zaharat poate fi de două tipuri: diabet zaharat de tip 1 sau insulino-dependent şi diabet zaharat de tip 2 sau noninsulino-dependent. Controlul glicemiei reprezintă unul din cei mai importanţi factori de evaluare a bolii, pentru prevenirea complicaţiilor şi menţinerea stării de sănătate fiind imperios necesară aducerea glicemiei la valorile normale. În general, complicaţiile diabetului zaharat afectează diferite organe (ochii, rinichii, sistemul nervos, vasele sanguine) ceea ce conduce la apariţia retinopatiei diabetice, insuficienţei renale, polineuropatiei diabetice sau arteritei diabetice care evoluează cu gangrenă şi amputare de membre. Pentru menţinerea glicemiei în limite normale şi prevenirea complicaţiilor este necesară respectarea strictă a regimului alimentar şi administrarea de medicamente sau/şi produse naturale cu acţiune hipoglicemiantă şi stimulentă a secreţiei pancreatice de insulină.
 
Produsul GLICEMONORM reprezintă un amestec de plante cu acţiune puternic hipoglicemiantă fiind recomandat ca adjuvant în boli metabolice.
 
Actiuni

ACŢIUNI MAJORE:

hipoglicemiant, scade gluconeogeneza hepatică, creşte sinteza hepatică a glicogenului, creşte secreţia de insulină, îmbunătăţeşte absorbţia şi utilizarea glucozei la nivel celular, creşte oxidarea periferică a glucozei la nivelul eritrocitelor şi a celulelor ţesutului adipos, inhibă absorbţia intestinală a glucidelor reducând glicemia postprandială, produce regenerarea celulelor β-pancreatice şi îmbunătăţeşte funcţia pancreatică.ALTE ACŢIUNI:

hipolipemiant, hipocolesterolemiant, antioxidant, imunomodulator, antimicrobian, astringent, antitumoral.
 
Indicatii

INDICAŢII PRINCIPALE:

se utilizează ca adjuvant în: hiperglicemie, diabet zaharat de tip II, diabet zaharat de tip I, complicaţii ale diabetului zaharat (retinopatie diabetică, arterită diabetică, polineuropatie diabetică, insuficienţă renală, etc).ALTE INDICAŢII:

se utilizează ca adjuvant în: dislipidemii (hipercolesterolemie, hipertrigliceridemie) şi obezitate.

Contraindicatii

persoane cu deficit de glucozo-6-fosfatdehidrogenază, sarcină, alergie la oricare dintre componentele produsului, intoleranţă la lactoză.ATENŢIONĂRI:

La pacienţii cu diabet zaharat insulino-dependent se recomandă controlul riguros al glicemiei, prin înregistrarea zilnică a valorilor glicemiei şi ajustarea dozelor de insulină în funcţie de noile valori obţinute.
 
Administrare:
 
   Adulţi: câte 2 cpr. de 3 ori pe zi, înaintea mesei.

Tineri între 15 şi 18 ani: câte 1 cpr. de 3 ori pe zi, înaintea mesei.

Copii între 7 şi 14 ani: câte 1/2 cpr. de 3 ori pe zi, înaintea mesei.

Copii sub 7 ani: numai cu recomandarea medicului.Comprimatele se înghit cu apă sau se sfărâmă în gură (absorbţia substanţelor bioactive este mult mai rapidă). În dificultăţi de înghiţire, comprimatele se pot rupe în două.   

Compozitie Plante: afin- extract 5:1 (100mg), momordica (150mg), gudmar (100mg).Ingrediente inactive: lactoză, celuloză microcristalină, aerosil, stearat de magneziu.AFIN (Vaccinum myrtillus) Afinul este un arbust mic cu tulpini târâtoare care creşte la altitudini de până la 2000-2500m. Frunzele de afin au o compoziţie bogată în taninuri catechice (catechol şi epicatechol), substanţe bioactive cu acţiune hipoglicemiantă care permit administrarea plantei ca adjuvant în tratamentul diabetului zaharat. Alte proprietăţi: astringent, antidiareic, antihemoragic, antiinflamator şi antiseptic intestinal.CASTRAVETE-TIBETAN (Momordica charanthia) Denumită şi ``insulină vegetală``, castravetele-tibetan este răspândit în Tibet şi Nepal, fiind considerat o plantă cu acţiune insulin-like. Studii clinice au arătat faptul că, momordica prezintă acţiune hipoglicemiantă, scade gluconeogeneza hepatică, creşte sinteza hepatică a glicogenului şi creşte oxidarea periferică a glucozei la nivelul eritrocitelor şi a celulelor ţesutului adipos. Cecetări recente au demonstrat că, momordica creşte secreţia pancreatică de insulină, putând fi utilizată ca adjuvant în tratamentul diabetului zaharat. Principalele substanţe bioactive răspunzătoare de această activitate sunt polipeptidul P şi un amestec de două glicozide, menţionate sub denumirea de charantin. Alte proprietăţi: hipolipemiant, antioxidant, imunomodulator, antiviral, antitumoral şi laxativ blând.GUDMAR (Gymnema sylvestre) Originară din India, gudmar este o plantă utilizată în medicina ayurvedică de peste 2000 de ani, ea fiind denumită şi ``distrugătorul de zahăr`` deoarece, pusă pe limbă are un efect de suprimare a gustului dulce. Această acţiune se datorează gurmarinei şi acizilor gymnemici, substanţe bioactive din compoziţia plantei care împiedică activarea papilelor gustative de către moleculele de zahăr din produsele alimentare. De asemenea, acizii gymnemici inhibă absorbţia intestinală a glucidelor reducând glicemia postprandială. Cercetări recente au arătat că, gymnema silvestre creşte secreţia de insulină, producând regenerarea celulelor β-pancreatice şi îmbunătăţind astfel funcţia pancreatică. Alte studii clinice au arătat că, gymnema reduce gluconeogeneza şi îmbunătăţeşte absorbţia şi utilizarea glucozei la nivel celular, scăzând glicemia. Alte acţiuni ale plantei: hipocolesterolemiant, hipolipemiant, antimicrobian  [...] 

Link-uri Sponsorizate

Dieta cu ceai verde

3 comentarii

  1. Adina

    Am observat ca ceaiul verde regleaza digestia. Voi incerca si o cura de slabire cu el.

  2. Alina

    Se recomanda consumul de ceai verde ÎNAINTE DE MASA, dar mai jos se precizează ca atunci când este consumat DUPĂ MASA are efecte simtitoare. Totodata, ni se spune ca doza recomandata e de 2-3 cani pe zi impartite in cesti. Sa intelegem ca ceaiul trebuie consumat si ÎNAINTE si DUPĂ MESE????

Lasă un răspuns