Dieta Rina te va schimba in doar 90 de zile5 comentarii

Publicat in:
Etichete: alimente interzise, alimente permise, cat slabesc, cura de slabire, dieta de slabit, dieta Rina, dieta Rina etape, dieta Rina pareri, dieta Rina reguli, diete, in ce consta, reguli

Dieta Rina este o dieta usoara si iti promite o slabire sanatoasa si eficienta, fara infometare, plus o reglare a metabolismului. Dieta Rina este ideala pentru persoanele care au depasit greutatea recomandata cu aproximativ 20 de kilograme.

Dieta Rina

Dieta Rina

Dieta Rina, creata de Brenda Hrobat si Mojca Poljansek ,a reusit sa devina foarte apreciata si laudata de catre numeroase persoane care tin diete datorita faptului ca este eficienta, echilibrata si usor de urmat. Pe langa scaderea in greutate vei observa si o modificare a metabolismuui si o scadere a tensiunii (in cazul in care suferi de hipertensiune).

Dieta Rina – cat slabesc

Cu dieta Rina poti slabi intre 15 si 20 de kilograme in doar 90 de zile, dobandind astfel silueta mult dorita.

Reguli de baza in dieta Rina

Dieta Rina se urmeaza cu usurinta datorita faptului ca nu este restrictiva, putand manca orice tip de alimente in aceste 90 de zile si avand o singura regula de baza – sa nu combini anumite tipuri de alimente.

In ce consta dieta Rina

Dieta Rina se imparte in mai multe etape, de cate 4 zile fiecare, si este axata pe disociere. Trebuie doar sa respecti ordinea zilelor, sa incepi cu ziua proteinelor, sa continui cu cea a amidonului si carbohidratilor si sa termini etapa cu cea a fructelor.

Foarte importanta este ziua 29, cunoscuta sub numele de ziua de detoxifiere, in care trebuie sa consumi doar apa plata. In perioada celor 90 de zile ale dietei Rina vei urma 3 zile de detoxifiere, a 29-a zi, iar dupa aceasta zi trebuie sa incepi o etapa noua care incepe cu ziua proteinelor.

In fiecare zi a perioadei de 90 de zile, micul dejun va fi acelasi si poate fi format din: fructe (2 mere sau pere, piersici) sau suc natural (fara adaos de zahar), cafea sau cea, si apa.

Fructele pot fi consumate si ca si gustari intre mese, in fiecare zi a dietei, insa niciodata cu o ora inainte de masa de pranz.

Ziua Proteinelor sau Prima Zi a Dietei Rina

In aceasta zi vei consuma proteine, legume si o felie de paine.

Micul dejun: fructe (2 mere sau pere, piersici) sau suc natural (fara adaos de zahar), cafea sau cea, si apa.

Masa de pranz:
– orice tip de carne (pui, curcan, vita, porc, iepure, etc.), fiarta sau preparata la gratar
sau
– 3 oua (fierte sau prajite);
– branzeturi, iaurt (maxim 200 grame) sau cascaval si o felie de paine integrala;
– peste sau fructe de mare.

Aceste alimente pot fi consumate cu o salata si un pahar cu suc de rosii proaspate. In cazul in cre nu te-ai saturat mai poti manca un bol de supa simpla.

Cina: aceleasi tipuri de alimente ca si la pranz, dar in cantitati mai mici (vei exclude supa si painea)!

Ziua Amidonului sau a Doua Zi a Dietei Rina

In aceasta zi trebuie sa consumi carbohidrati, cum ar fi: cerealele si radacinoasele, dar si legume (cartofi, mazare, fasole, linte, naut, soia). Poti consuma si orez, arpacas, hrisca sau alte tipuri de cereale, dar si supa de zarzavat.

Micul dejun: fructe (2 mere sau pere, piersici) sau suc natural (fara adaos de zahar), cafea sau cea, si apa.

Masa de pranz: supa de zarzavat, legume, orez, si o felie de paine integral.

Cina: aceleasi tipuri de alimente ca si la pranz, dar in cantitati mai mici (vei exclude supa si painea)!

Ziua Carbohidratilor sau Ziua a Treia a Dietei Rina

In aceasta zi a dietei Rina poti consuma produse de patiserie, prajituri, ciocolata neagra (ajuta la imbunatatirea functionarii inimii si ajuta la scaderea colesterolului).

Micul dejun: fructe (2 mere sau pere, piersici) sau suc natural (fara adaos de zahar), cafea sau cea, si apa.

Masa de pranz: produse din faina (pizza, paste), cereal sau legume.

Cina: prajituri sau inghetata (ciocolata neagra, o felie mica de tort)

Ziua Vitaminelor sau Ziua a Patra a Dietei Rina

In aceasta zi a dietei Rina poti consuma fructe oricat doresti (proaspete sau uscate), nuci si seminte, pe care le poti combina cu legume proaspete. Poti alege si sucurile naturale din fructe sau legume.

Recomandari in dieta Rina

 • NU trebuie sa urmezi Dieta Rina Daca daca suferi de diferite afectiuni ale stomacului sau de diabet!
 • NU omite alimentele recomandate!
 • Poti consuma ceai si cafea in orice cantitate, dar fara sa folosesti zahar sau alti indulcitori!
 • In ziua proteinelor pastreaza un interval de 4 ore intre pranz si cina, in zilele amidonurilor si carbohidratilor un interval de minim 3 ore intre pranz si cina, iar in zilele vitaminelor poti manca din 2 in 2 ore.
 • Dupa finalizarea dietei poti alege o alimentatie normala, dar de retinut este ca timp de inca 90 de zile micul dejun trebuie sa fie acelasi, compus doar din fructe!

Pareri despre dieta Rina

Daca ai urmat si tu dieta Rina, impartaseste-ne din experienta avuta. A dat rezultatele dorite aceasta dieta de slabit? Ceilalti membrii ai comunitatii noastre asteapta sfatul tau? Nu ai testat-o, dar ai in plan? Spune-ne ce crezi despre ea si membrii comunitatii noastre iti vor intoarce favorul, la un moment dat!

Foloseste rubrica de comentarii de mai jos!

Author: Corpul Uman
GoogleLink-uri Sponsorizate

Dieta Rina te va schimba in doar 90 de zile

5 comentarii

 1. Bianca Maria

  Buna , eu am inceput aceasta dieta pe 06.01.2014 si o mai „tin” si in aest moment in care va scriu. Pana in 06.01.2014 am incercat o gramada de diete, care mai de care mai laudate si vestite, insa Dieta Rina 90 mi se potriveste ca si o „manusa”.
  Am recomandat aceasta dieta multor prietene si le-am spus ca sa incerce in ideea in care poate li se potriveste.
  E atat de usoara … astfel eu o mai am si azi in viata mea. Ajunge sa fie un stil de viata si nu o dieta.
  Dupa a doua serie am inceput sa mai „incalc” regulile, spre surprinderea mea, continuand sa slabesc. Acum greutatea mea corporala s-a stabilizat si sunt foarte multumita de corpul meu.
  Dieta Rina 90 a reusit sa imi redea incerederea in mine si in fortele mele proprii. Cand am inceput-o, primele 3 saptamani nevazand rezultate spectaculoase, am avut tendinta sa renunt, insa enervandu-ma am zis ca mai tin o saptamana, si inca o saptamana si pana azi am slabit aproape 20 kg.
  Nu este o dieta „minune”, fara a fi aplicata corect, nu da rezultate, iar daca perseverenta este suficienta, rezultatele sunt garantate.
  Pe langa dieta, am ajuns sa fac sport minim 30 minute in fiecare zi. A devenit o placere sa ma trezesc in fiecare dimineata mai devreme si sa fac sport.
  Pentru mine (organismul meu), aceasta dieta este cea potrivita.
  Va recomand sa o incercati, poate vi se potriveste sau poate nu, insa nu aveti nimic de pierdut, decat daca nu o incercati.
  Bafta tuturor celor care o incearca si celor care nu o incearca si se decid sa incerce o alta dieta. Cel mai important este sa facem ceva pentru noi, pentru organismul nostru si sa ne respectam asa cum se cuvine.

 2. Alina

  si eu o recomand, nu te infometezi si culmea slabesti, daca o tii cum trebuie.
  Nu exista gustari intre mese, fructele se mananca in fiecare dimineata, din 2 in 2 ore, nu mai tarziu de ora 12, iar masa de pranz se ia la 2 ore dupa ultimul fruct. Si inca ceva, in ziua de proteine nu se amesteca proteinele intre ele, nu se va manca carne cu oua sau cu branza si nici oua cu branza. La cina se mananca jumatate din cat s-a mancat la masa de pranz, Da, este sau devine un mod de viata. Succes!

  • Ramona

   Bine punctat, si eu observasem aceste greseli 🙂 Si eu am tinut-o, acum sunt la mentinere…si cred ca o sa tin mentinere toata viata…atat de bine ma simt si ma impac cu Rina 🙂 Nu numai ca slabesti foarte bine cu ea, desi mananci de toate, numa ca disociat, dar ai parte si de o imbunatatire pe toate planurile, cum ar fi infrumusetarea aspectului pielii (tenul devine mai luminos si mai curat). O recomand din tot sufletul, nici nu o poti numi „dieta”, ci mai degraba un stil de viata sanatos!

 3. meda boca

  eu sunt la mentinere de doua sapt,am mai dat jos un kg cu o incercare esuata de o zi de apa,in cele 90 zile de rina am mai slabit cca 12 kg cu muuuuulte gafe si putin sport….deci e super pt mn 🙂

 4. Cicirone Maria Cristina

  Buna ziua
  Am 36 de ani, 65 de kg, sunt bolnava de hipotiroidism iar forma corpului a mea este para. As vrea sa incerc si eu acesta dieta, dar nu stiu daca ar merge la mine. Problema la mine e de la abdomen in jos as vrea sa slabesc.
  Va multumesc

Lasă un răspuns