Dieta Lygia Alexandrescu: sfaturi pentru o silueta frumoasaUn comentariu

Publicat in:
Etichete: alimente interzise, alimente permise, despre, Dieta Lygia Alexandrescu, in ce consta, pareri, principii dieta Lygia Alexandrescu

Dieta Lygia Alexandrescu este una dintre dietele in care poti scapa cu usurinta de kilogramele in plus.

Parcurge acest articol si vei afla cum poti slabi sanatos si eficient cu ajutorul dietei Lygia Alexandrescu.

Dieta Lygia Alexandrescu

Dieta Lygia Alexandrescu

In ziua de astazi, in Romania, avem acces rapid si usor la tot ceea ce ne intereseaza, putem sa ne cunoastem mult mai bine corpul si nevoile acestuia. In ajutorul persoanelor care isi doresc sa slabeasca rapid si eficient vine si nutritionista Lygia Alexandrescu, una dintre cele mai apreciate si cunoscute la noi in tara.

Nutritionista Lygia Alexandrescu recomanda sa avem multa vointa de fiecare data cand dorim sa incepem o anumita dieta, dar si sa nu ne dam batuti atunci cand observam ca nu am pierdut nici un kilogram in cateva zile.

In dieta Lygia Alexandrescu trebuie sa respecti anumite reguli pentru a putea scapa de kilogramele in plus cu usurinta, fara sa te infometezi sau sa iti pui sanatatea in pericol.

In ce consta dieta Lygia Alexandrescu

Este recomandat sa ai zilnic cate 5 mese, dupa cum urmeaza: prima masa a zilei se recomanda sa fie luata la ora 08:00, apoi urmatoarele mese la orele 10:00, 13:00, 16:00 si 19:00. Daca modifici ora de masa, aceasta trebuie sa fie cel mult cu 30 de minute in plus sau in minus!

Principiile de baza

In dieta Lygia Alexandrescu , trebuie sa mananci la toate cele 5 mese, adica sa nu sari peste ele, sa nu mananci nimic intre mese, dar si sa nu consumi lichide in timpul lor.

Este foarte important sa nu combini diferite categorii de alimente in timpul unei mese, cum ar fi: fructele cu legumele sau carnea cu lactatele.

Alimente permise

Combinatiile de alimente permise in timpul dietei sunt:

 • carnea, pestele, ouale si branzeturile se pot consuma doar cu legumele verzi (rosii, ardei, castraveti, varza, salata verde).
 • legumele uscate (morcovi, cartofi, mazare, fasole uscata, porumb, etc.) pot fi combinate cu legumele verzi.
 • fructele nu se combina intre ele si pot fi consumate doar inainte de ora 16:00.
 • cerealele pot fi combinate cu legumele verzi.
 • laptele nu poate fi combinat.
 • alimentele se pot consuma proaspete, fierte, la aburi, pe gratar sau la cuptor.

Poti condimenta diferite tipuri de mancare folosind condimentele din plante, cum ar fi: patrunjel, marar, cimbr, busuioc, oregano.

Ca si indulcitor poti folosi doar cei artificiali, cumar fi zaharina.

Lamaia poate fi consumata fara restrictii, atat in salate sau ciorbe, cat si in apa sau sub forma de limonada.

Hidratarea are un rol foarte important, astfel trebuie sa consumi 2-3 litri de lichide in fiecare zi. Din categoria lichidelor permise, mentionam: apa plata, apa minerala, ceaiul, cafeaua si sifonul. Este recomandat sa consumi apa inainte de fiecare masa, in felul acesta vei manca mai putin, iar toxinele rezultate in urma arderii caloriilor vor fi eliminate.

O alta regula care trebuie respectata in timpul Dietei Lygia Alexandrescu este ca in fiecare zi a dietei sa incerci sa faci cat mai multa miscare, mai exact 90 de minute de plimbare sau 15 minute de gimnastica.

Alimente interzise in dieta Lygia Alexandrescu

Trebuie sa evitati: grasimile, ceapa sau usturoiul, hreanul, uleiul, smantana sau untul, produsele de patiserie.

Nu trebuie sa consumati diferite medicamente sau suplimente alimentare!

Zaharul si alcoolul trebuie excluse din alimentatie in timpul dietei; chiar daca sunt consumate in cantitati mici acestea pot influenta procesul de slabire.

Sfaturile noastre

Dupa finalizarea dietei, acorda atentie sporita alimentelor pe care le consume si vei reusi sa iti mentii silueta dobandita.

Pareri despre dieta Lygia Alexandrescu

Daca ai urmat si tu dieta Lygia Alexandrescu, impartaseste-ne din experienta avuta. A dat rezultatele dorite aceasta dieta de slabit? Ceilalti membrii ai comunitatii noastre asteapta sfatul tau? Nu ai testat-o, dar ai in plan? Spune-ne ce crezi despre ea si membrii comunitatii noastre iti vor intoarec favorul la un moment dat!

Foloseste rubrica de comentarii de mai jos!

Author: Corpul Uman
GoogleLink-uri Sponsorizate

Dieta Lygia Alexandrescu: sfaturi pentru o silueta frumoasa

Un comentariu

 1. Camelia

  Grasimile sanatoase (de masline de ex. sau cel care provine din fructele oleaginoase) nu ar trebui excluse in nicio dieta! Creierul nostru are nevoie de grasimi sanatoase. Putin ulei de masline la o salata de vegetale proaspete nu poate fi decat benefic (in plus ajuta absorbtia vitaminelor liposolubile – A, E, K).
  Principiile acestei diete sunt in general corecte, insa mai conteaza si cantitatile pentru ca cineva sa poata folosi aceasta dieta. Ar trebui specificat cata carne, cate leguminoase, cate fructe poti consuma la o masa.

Lasă un răspuns