Dieta Sugar Busters0 Comments

Publicat in:
Etichete: alimente interzise, alimente permise, despre dieta Sugar Busters, dieta, dieta de slabit, Dieta Sugar Busters, pareri, principiu

Eliminarea zaharului din alimentatie este principiul de baza al acestui regim de slabit. Cei patru autori ai dietei sunt: H. Leighton Steward, dr. Morrison C. Betheea chirurg cardio-vascular, dr. Samuel Andrews medic endocrinolog si dr. Luis Balart medic gastroenterolog.

dieta Sugar Busters

dieta Sugar Busters

Principiile dietei Sugar Busters

Exista, evident, o explicatie stiintifica a acestei diete. Ideea principala este ca zaharul determina producerea de insulina, care stopeaza procesul de slabire. Este promovat un regim alimentar bazat pe 30% proteine, 40% grasimi si 30% glucide, pentru o perioada de cel putin doua saptamani. Numarul de calorii este astfel redus la 1200 pe zi. Trebuie eliminate toate dulciurile din alimentatie, precum si anumite fructe si legume bogate in zaharuri.

Explicatia stiintifica

Mesele bogate in carbohidrati (in care zaharul este alimentul de baza) cresc rapid nivelul glucozei din sange. Aceasta trebuie metabolizata, iar organismul va secreta in exces insulina. In loc ca glucoza sa fie transformata in glicogen, o sursa energetica pentru organism, ea va fi stocata sub forma de grasime. Astfel, insulina in exces determina aparitia zonelor de grasime de la nivelul taliei, abdomenului si coapselor.

De aceea, o masa saraca in zahar si bogata in proteine, asa cum prevede dieta Sugar Busters, va determina cresterea glucagonului, celalalt hormon secretat de pancreas, care intervine in mobilizarea grasimilor ce au fost stocate, asa cum am explicat mai sus.

Cu alte cuvinte, glucagonul arde grasimile care au fost depuse in urma unui stil de viata alimentar bogat in zahar. Mai mult decat atat, inventatorii acestei diete afirma ca mentinerea unei nevoi scazute de insulina, prin suprimarea zaharului din alimentatie, poate preveni aparitia diabetului zaharat de tip II si a obezitatii.

Controversele dietei Sugar Busters

Dieta a determinat o serie de reactii in lumea medicala. Exista autori care afirma ca organismul nu poate face diferenta intre glucidele care exista in mod normal in alimente si cele care sunt adaugate prin procesele tehnologice, deci suprimarea lucida a alimentatiei pe baza de zahar nu ar folosi cu adevarat.

Alti autori isi exprima ingrijorarea fata de cantitea crescuta de proteine pe care o prevede aceasta dieta. Se stie ca alimentatia excesiv proteica favorizeaza aparitia gutei, precum si a problemelor renale, hepatice, a starilor de slabiciune si fatigabilitate.

Alimente permise

 • carnea slaba;
 • pestele si fuctele de mare;
 • ouale;
 • alunele si untul de alune;
 • maslinele si uleiul de masline;
 • laptele degresat, iaurtul si smantana degresata, fara adaosuri de zahar;
 • maioneza si alte sosuri dressing fara adaos de zahar;
 • indulcitorii artificiali.

Alimente interzise

 • painea alba;
 • pastele;
 • orezul;
 • produsele fainoase si produsele de patiserie;
 • cartofii si chips-urile;
 • zaharul si orice produs in care se adauga zahar;
 • gemurile, jeleurie, marmeladele, budincile;
 • bananele, in special cele coapte;
 • strugurii;
 • ananansul;
 • stafidele;
 • mierea;
 • siropurile;
 • dressingurile pentru salate sau alte sosuri cu adaos de zahar;
 • bauturile din fructe cu adaos de zahar;
 • alimentele de tip fast-food.

Alimente permise cu moderatie

 • sucurile din fructe proaspat stoarse;
 • bauturile indulcite cu indulcitori artificiali;
 • ciocolata cu continut crescut de cacao, cel putin 60%;
 • fructele pasate;
 • morcovii;
 • untul, smantana si branza;
 • bauturile pe baza de cofeina;
 • cantitati mici de inghetata neindulcita.

Pareri despre dieta Sugar Busters

Daca ai urmat si tu dieta Sugar Busters, impartaseste-ne din experienta avuta. A dat rezultatele dorite aceasta dieta de slabit? Ceilalti membri ai comunitatii noastre asteapta sfatul tau? Nu ai testat-o, dar ai in plan? Spune-ne ce crezi despre ea si membrii comunitatii noastre iti vor intoarce favorul, la un moment dat!

Foloseste rubrica de comentarii de mai jos!
Dr. Ramona Popescu
Medic medicina de familie

Author: Corpul Uman
GoogleLink-uri Sponsorizate

Dieta Sugar Busters

Lasă un răspuns