Dieta low-carbUn comentariu

Publicat in:
Etichete: alimente de evitat, alimente interzise, alimente permise, cantitati, cantitati zilnice, ce inseamna low-carb, dieta cu continut scazut de carbohidrati, dieta low-carb, dieta lowcarb, pareri, principii, riscuri

Ce inseamna dieta low-carb?

„Carb” vine de la „carbohydrates” care inseamna carbohidrati, adica glucide. Dupa cum ii spune si numele, dieta lowcarb este o dieta cu un continut scazut de carbohidrati. Haideti sa aflam ce inseamna continut scazut de carbohidrati.

Dieta low-carb sau dieta lowcarb

Dieta low-carb sau dieta lowcarb

Carbohidratii au fost considerati pana de curand ca fiind sursa principala de energie pentru corpul uman. Fiind ieftin de produs si usor de stocat, carbohidratii (continuti in cantiati mari in zahar, cereale, cartofi) au fost baza dezvoltarii societatii omenesti. Totusi, metodele din ce in ce mai avansate de cultivare si procesare a alimentelor precum si caracteristicile economiei moderne au dus la un consum de carbohidrati mult mai mare decat cel natural pentru corpul uman. Daca in dieta omului pre-agricol carbohidratii reprezentau 10-30% din aportul de energie (calorii), in zilele noastre se ajunge si pana la 80-90%.

Consumul de carbohidrati si bolile

In ultimii ani se face o corelatie din ce in ce mai stransa intre consumul ridicat de carbohidrati procesati si bolile omului modern:

 • diabet,
 • ateroscleroza,
 • accidente vasculare,
 • alergii,
 • oboseala cronica,
 • acnee,
 • cancer.

Atat considerente de ordin teoretic dar si experimente si studii practice au aratat ca o dieta cu un continut scazut de carbohidrati, adica o dieta lowcarb poate incetini sau chiar inversa evolutia acestor boli. Carbohidratii sunt o sursa rapida de energie pentru organism, energie cu care corpul unui om cvasi-sedentar nu are ce sa faca, decat sa o depuna sub forma de grasime. Cand mananci carbohidrati rafinati (paste, fainoase, dulciuri) este si mai rau.

O dieta lowcarb presupune folosirea carbohidratilor ca sursa de energie intr-o masura mai mica decat intr-o dieta considerata „echilibrata” de stiinta clasica a nutritiei. Energia vine insa intr-o proportie mai mare din grasimi (atat din cele stocate cat si din cele alimentare) si proteine (varianta de evitat pe termen mediu si lung). Din punct de vedere teoretic, carbohidratii scad de la 40-60% spre 20-30% din totalul caloriilor, diferenta fiind acoperita de grasimi si proteine, in proportii diverse, in functie de genetic, obiective, tipul de efort fizic, preferinte culinare, comoditate, buget etc.

Dieta low-carb exclude carbohidratii rafinati

In mod practic, o dieta low-carb exclude carbohidratii rafinati, reduce la minimum sursele bogate de carbohidrati (cu incarcare glicemica mare) si sursele de carbohidrati cu indice glicemic mare. In acealasi timp creste sursele de grasimi sanatoase si alege proteine de calitate. Fata de o dieta ketogenica (care intra in categoria VLCHF-very-low-carb-high-fat), o dieta low-carb premite consumul de legume si fructe in cantitati relativ mari.

Alimente permise in dieta lowcarb

Alimente indicate pentru o dieta lowcarb sunt:

 • legume cat mai diverse,
 • nuci,
 • seminte,
 • alune,
 • avocado,
 • cocos,
 • oua,
 • lactate fermentate (iaurt),
 • peste,
 • carne,
 • fructe de padure.

Ca in orice dieta, sunt de preferat alimentele naturale, de sezon, crescute fara chimicale si cat mai putin procesate sau preparate termic.

Alimente interzise in dieta low-carb

In dieta low-carb exista alimente pe care trebuie sa le evitati si alimente strict interzise.

Alimente de evitat

Alimentele de evitat intr-o dieta lowcarb sunt:

 • cereale,
 • cartofi,
 • miere,
 • fructe bogate in zahar.

Alimente strict interzise

Alimente excluse dintr-o dieta lowcarb sunt:

 • alimente procesate de orice fel, dar in special dulciuri,
 • fructe uscate,
 • faina,
 • paste,
 • cereale prelucrate,
 • sucuri de fructe (aduc un aport prea mare si rapid de carbohidrati).

Este indicat sa se evite asocierea dintre alimentele bogate in carbohidrati si cele bogate in grasimi.

Carbohidrati, grasimi si proteine in dieta low-carb

Numarul de mese poate varia intre 2 si 6, iar proportiile de nutrienti sunt, in general, subordonate alegerii alimentelor si efortului fizic din ziua respectiva. Totusi, se considera ca o dieta lowcarb decenta aduce

 • 100-200g de carbohidrati pe zi,
 • 50-150g de grasimi,
 • 100-200g de proteine.

Fiecare om isi poate gasi propriul echilibru intre acesti nutrienti, momentele zilei cand ii consuma, sursele sau modul de preparare.

O solutie este sa mananci carbohidratii doar dimineata si dupa antrenament, adica in momentele cand corpul tau are cele mai mici sanse sa ii transforme si sa ii depuna sub forma de grasime.

O dieta lowcarb poate combina avantajele pentru sanatate si slabire ale unui consum redus de carbohidrati cu un aport suficient de fibre, vitamine, minerale, fitonutrienti si alimente cu pH alcalin, potential estrogenic scazut si stimularea secretiei de testosteron la barbati.

Riscurile dietei low-carb

Riscurile unei astfel de diete sunt consumul prea mare de proteine si dificultatile in a controla senzatia de foame pe termen lung (mai ales cand aportul de grasimi este scazut) si antrenamentele intense. In sezonul rece poate fi dificil sa ai acces la alimente de calitate, in special fructe si legume potrivite pentru dieta.

Pareri despre dieta low-carb

Daca ai urmat si tu dieta low-carb, impartaseste-ne din experienta avuta. A dat rezultatele dorite aceasta dieta de slabit? Ceilalti membri ai comunitatii noastre asteapta sfatul tau? Nu ai testat-o, dar ai in plan? Spune-ne ce crezi despre ea si membrii comunitatii noastre iti vor intoarce favorul, la un moment dat!

Foloseste rubrica de comentarii de mai jos!

Author: Corpul Uman
GoogleLink-uri Sponsorizate

Dieta low-carb

Un comentariu

 1. iulia

  sunt interesata de aceasta dieta,mi se pare foarte interesanta

Lasă un răspuns