Dieta clinicii Mayo sau dieta celor 13 zile0 Comments

Publicat in:
Etichete: cat slabesc, clinica mayo, dieta clinicii mayo, dieta Mayo, dieta rapida mayo, etape, meniu, pareri, recomandari

Exista si varianta creata de o clinica din Minnesota cunoscuta sub numele de clinica Mayo (de aici si numele de Dieta Mayo), aceasta varianta este mai dificil de urmat si mai restrictiva, insa va ajuta sa slabiti rapid spre deosebire de dieta Mayo originala.

ATENTIE!
Daca este urmata pentru o perioada mai lunga de timp aceasta varianta a dietei poate sa va puna in pericol sanatatea deoarece creaza in organism carente de vitamine si minerale.

Dieta clinicii Mayo

Dieta clinicii Mayo

Cat slabesc?

Cunoscuta si ca „dieta celor 13 zile„, aceasta varianta a Dietei Mayo promite o slabire rapida, in medie circa 10 kilograme. Este indicat ca aceasta dieta sa nu mai fie urmata apoi pentru o perioada ce circa 3 ani, in acest fel nu riscam foarte mult sa ne punem in pericol sanatatea. Metabolismul se va schimba, arderile vor fi mai intense, toate acestea doar daca urmati cu strictete recomandarile acestui regim alimentar (fara abateri).

Dieta clinicii Mayo pe zile

Ziua I

Mic dejun: o cafea cu maxim un cub de zahar.
Pranz: 400 grame de spanac (fiert), 2 oua fierte (tari) si o rosie.
Cina: 200 grame de friptura de vaca cu o salata (cu ulei si zeama de lamaie).

Ziua II

Mic dejun: idem prima zi.
Pranz: 250 grame de sunca si o cutie de iaurt natural.
Cina: 200 grame de friptura de vaca si o salata (cu ulei si zeama de lamaie).

Ziua III

Mic dejun: o ceasca de cafea cu un cub de zahar si o felie de paine prajita.
Pranz: 2 oua fierte (tari), o felie de sunca si o salata.
Cina: o rosie, o telina fiarta si un fruct proaspat (mar, portocala sau para).

Ziua IV

Mic dejun: idem ziua III.
Pranz: o cutie de iaurt natural si 200 ml suc de portocale.
Cina: un ou fiert (tare), 250 grame de branza de vaci si un morcov slab.

Ziua V

Mic dejun: un morcov mare ras.
Pranz: 250 grame de cod (fiert) cu zeama de lamaie si o lingurita de unt.
Cina: 200 grame friptura de vaca si o telina rasa.

Ziua VI

Mic dejun: idem ziua III.
Pranz: 2 oua fierte (tari) si un morcov mare (ras).
Cina: jumatate de pui si o salata cu ulei si zeama de lamaie.

Ziua VII

Mic dejun: o ceasca de ceai fara zahar.
Pranz: doar multa apa plata.
Cina: 200 grame cotlet de miel si un mar.

In continuare in zilele VIII-XIII se repeta meniul zilelor I-VI. Este important sa beti zilnic cat mai multa apa plata intre mese (in medie 2-3 litri), sa evitati bauturile alcoolice si sa respectati regimul fara abateri.

In cazul in care mai mult de 6 zile nu reusiti sa respectati cu strictete regimul alimentar al acestei diete, atunci trebuie sa o intrerupeti si sa o reluati dupa 3 luni.

Fiind saraca in calciu, proteine, potasiu si vitamine, dar si in caloriile consumate, aceasta varianta a Dietei Mayo poate fi daunatoare sanatatii. Din acest motiv puteti sa va simtiti slabiti, obositi, puteti sa va slabiti sistemul cardio-vascular si sa aveti probleme cu colesterolul (in mod special daca este urmata pentru o perioada lunga de timp).

Pareri despre dieta clinicii Mayo

Daca ai urmat si tu dieta clinicii Mayo, impartaseste-ne din experienta avuta. A dat rezultatele dorite aceasta dieta de slabit? Ceilalti membri ai comunitatii noastre asteapta sfatul tau? Nu ai testat-o, dar ai in plan? Spune-ne ce crezi despre ea si membrii comunitatii noastre iti vor intoarce favorul, la un moment dat!

Foloseste rubrica de comentarii de mai jos!

Author: Corpul Uman
GoogleLink-uri Sponsorizate

Dieta clinicii Mayo sau dieta celor 13 zile

Lasă un răspuns