Dieta Australiana0 Comments

Publicat in:
Etichete: cantitati, cina, dieta australiana, dieta australiana pareri, meniu, mic dejun, pranz, principii dieta australiana

Dieta Australiana a batut recordul best-seller-ului Harry Potter in doar cateva luni de la lansare. Ea a fost vanduta in peste 700,000 exemplare in intreaga lume si este o dieta de slabit prin care nu te infometezi.

Iata ce poti citi in dieta Australiana:

Principii ale dietei Australiene
Cantitati de alimente recomandate
Dieta Australiana video
Pareri dieta Australiana

Dieta Australiana a fost conceputa de catre Manny Noakes si Peter Clifton de la CSIRO numarand aprox. 200 de pagini si avand pretul de 35 dolari australieni, adica aproximativ 109 lei.

Dieta Australiana

Dieta Australiana

Dieta Australiana – Principii

Dieta Australiana presupune pierderea in greutate datorita unei combinatii perfecte intre aportul de proteine, grasimi si carbohidrati, astfel incat organismul sa furnizeze energia necesara fara a depozita surplusuri.

Combinatia perfecta a dietei Australiene este urmatoarea:

  • proteine: 33%
  • grasimi: 26 %
  • carbohidrati: 36%


In plus, zilnic trebuie consumate 2 pahare de vin rosu. Se cunoaste faptul ca vinul rosu are proprietati anti-oxidante si ajuta la detoxifierea corpului uman.

Cantitati

Cantitatea de alimente permisa in cazul in care te hotarasti sa urmezi dieta Australiana este redata mai jos.

Proteinele (33%) trebuie impartite in 3 unitati diferite, a cate 100g. Cu alte cuvinte, fiecare unitate trebuie sa contina 11% din totalul alimentatiei pe ziua respectiva. O unitate trebuie consumata la masa de pranz, iar restul de doua unitati la masa de seara – cina. Ca si alimente ce contin proteine, recomandarea celor doua persoane care au pus bazele dietei Australiene este sa consumi peste (de cel putin doua ori pe saptamana – in zile diferite – si carne rosie de cel putin 4 ori – in zile diferite).

Pranzul in cazul dietei Australiene poate fi alcatuit din oua, sunca, lactate sau carne slaba (la alegere una din ele).

Se poate consuma paine integrala – 2 unitati a cate 35g. Daca doresti, in zile diferite, poti inlocui painea cu un cartof (insa doar o data pe zi) in limita a 150g, paste (in limita a 40g) sau orez/legume (in limita a 30g).

Cerealele pot fi consumate o singura data pe zi, in limita a 40g musli sau o felie de paine toast.

Puteti adauga in meniul zilnic lapte degresat (250ml), branza naturala (25g), branzeturi light (50g) sau iaurt (200g).

Fructele si legumele pot face si ele parte din alimentatia ta zilnica. Poti crea doua unitati de fructe pe zi in limita a 150g fruct proaspat sau 150g suc de fructe fara indulcitori. In ceea ce priveste legumele, trebuie sa consumi 2,5 unitati pe zi a cate 150g fiecare.

In dieta Australiana, totalul meselor dintr-o zi trebuie sa nu depaseasca 1,350 de calorii.

Recomandarea in privinta alcoolului este ca acesta sa nu fie consumat inainte de masa datorita faptului ca stimuleaza apetitul si vei simti nevoia sa mananci mai mult.

In cazul in care iesi la restaurant si nu ai idee ce poti comanda, iti dam cateva ponturi:

  • pentru felul I poti comanda salata de rosii cu porumb si pui;
  • pentru felul II poti savura o fruptura de manzat la gratar.

Iata si un exemplu de cina:

  • manzat la gratar (200g, aproximativ 280 calorii)
  • 150g salata verde cu ulei de masline (75 calorii)
  • o bucata de paine integrala (35g, 78 calorii)

Aceasta masa contine: 2 unitati de proteine, 1 unitate de legume, 1 de paine, 1 de ulei

In timp ce tineti dieta Australiana, poti manca legume crude, poti bea cafea insa neagra (fara indulcitori) si fara lapte.

Cu dieta Australiana poti slabi 9 kilograme in 14 zile.

Dieta Australiana video

Nu exista, momentan, video adaugat pentru dieta Australiana.

Pareri despre dieta Australiana

Daca ai urmat si tu dieta Australiana, impartaseste-ne din experienta avuta. A dat rezultatele dorite aceasta dieta de slabit? Ceilalti membri ai comunitatii noastre asteapta sfatul tau? Nu ai testat-o, dar ai in plan? Spune-ne ce crezi despre ea si membrii comunitatii noastre iti vor intoarce favorul, la un moment dat!

Foloseste rubrica de comentarii de mai jos!

Author: Corpul Uman
GoogleLink-uri Sponsorizate

Dieta Australiana

Lasă un răspuns