Dieta cu branzaUn comentariu

Publicat in:
Etichete: branza, cura cu branza, cura de branza, dieta, dieta cu branza, dieta pentru remineralizare, la ce este buna branza, oase

Branza este un aliment extrem de consumat, datorita proprietatilor ei nutritive. Are un aport caloric redus si contribuie la mineralizarea scheletului. De obicei, branza este consumata in foarte multe diete, in varianta light, insa exista si diete care o folosesc drept aliment principal. Dieta cu branza tine maxim o saptamana si te ajuta sa slabesti pana la 3 kg.

Dieta cu branza

Dieta cu branza

Meniul dietei cu branza

Dimineata: La micul dejun trebuie sa mananci o felie de branza cu mucegai, o felie de paine integrala, putin unt si un ceorchine de struguri negri. Daca nu iti place prima varianta de meniu, poti manca o chifla cu 40 de grame de branza si un morcov dat pe razatoare.

Intre mese: Intre pranz si micul dejun poti manca 50 de grame de Camembert cu o felie de paine sau 50 de grame de cattage cheese cu 200 de mililitri de suc de legume.

La pranz: Poti manca o chifla cu unt, cateva frunze de salata, 2 felii de branza topita si un ardei gras sau legume congelate cu 2 linguri de iaurt si o felie de branza pe una de paine integrala.

Dieta cu branza contribuie la mineralizarea scheletului

La cina: Poti serzi 70 de grame de branza feliata cu un castravete, o ceapa si o rosie.
Desertul poate sa constea intr-un mar mic. Salata se poate condimenta cu patrunjel, otet si ulei de masline. Totul se mananca cu o felie de paine integrala.

A doua varianta de cina poate fi formata din 20 de grame de branza, cateva felii de kaiser si un ou mic fiert. Toate acestea se combina cu o salata verde cu un dressing din mustar, ketchup, o lingura de iaurt, sare, piper si lamaie. Si aici, ai voie sa mananci o felie de paine integrala.

Reguli pentru dieta cu branza

  • Aceasta dieta nu trebuie tinuta de mai mult de o data pe luna;
  • Trebuie sa bei minim 2 litri de lichide pe zi, constand in apa plata sau ceai neindulcit de plante;
  • Este ideal sa respecti mesele principale ale zilei si sa le mananci la ore fixe;
  • Cand revii la o dieta normala, trebuie sa pastrezi reguli precum lipsa alcoolului, lipsa sarii sau lipsa prajelilor.

Pareri despre dieta cu branza

Daca ai urmat si tu dieta cu branza, impartaseste-ne din experienta avuta. A dat rezultatele dorite aceasta dieta? Ceilalti membrii ai comunitatii noastre asteapta sfatul tau? Nu ai testat-o, dar ai in plan? Spune-ne ce crezi despre ea si membrii comunitatii noastre iti vor intoarce favorul, la un moment dat!

Foloseste rubrica de comentarii de mai jos!

Author: Corpul Uman
GoogleLink-uri Sponsorizate

Dieta cu branza

Un comentariu

  1. imi cade barba  in unele parti de pe fata  dar  intrun loc mia crescut  dar  incepe in alt loc sunt ca niste  goluri de barba mici 2/3 cm  am fost  la dermatolog  si mia dat o solutie  am dat 50 de euro pe ia .. sunt in italia  dar dermatologi astia  pfff  nu sia facut efectu   (am uitat sa spun imi creste barba alba in zonele care  sunt ca niste lipsuri) oare se va meliora  

Lasă un răspuns