Dieta Paleo2 comentarii

Publicat in:
Etichete: alimente, alimente de evitat, alimente indicate, alimente interzise, alimente recomandate, despre dieta Paleo, dieta, dieta de slabit, dieta paleo, diete, legume, pareri

Intotdeauna este dificil sa mergi la cumparaturi atunci cand esti la dieta. Nu te mai opresti la aceleasi rafturi, te confrunti cu stari de furie si frustrari. Orice vizita la supermarket poate fi comparata cu un uragan de emotii. Ca sa reusesti sa respecti dieta si sa nu te mai confrunti cu toate frustrarile de dinainte, ti-am creat o lista de cumparaturi pentru dieta Paleo.

Dieta Paleo

Dieta Paleo

Cand tii o dieta trebuie sa stii ce sa mananci si ce sa eviti. In dieta Paleo, o dieta destul de stricta, trebuie sa stii cum sa faci cumparaturi fara sa te enervezi.

Probabil ca stii foarte bine ca nu ai extrem de multe gustari pe baza de fructe. Isi gasesc locul in regim dar nu trebuie sa contina mult zahar si aici punem pe lista neagra bananele, mandarinele si strugurii. Axeaza-te pe legume daca vrei sa slabesti, ele sunt baza.

Legume indicate in dieta Paleo

Printre legumele indicate in dieta Paleo se numara si:

Spanac si kale
Cartofi dulci
Conopida si broccoli
Varza
Ardei
Avocado
Ciuperci

Legume de evitat in dieta Paleo

Exista si o serie de legume pe care ar fi bine sa le eviti in dieta Paleo. Printre acestea se numara si:
Cartofii albi si
porumbul

Dieta Paleo pune un accent mare si pe aportul de proteine animale si grasimi. Este, insa, important modul in care au fost hranite si crescute animalele in cauza. Este indicat sa mancati carne de animal hranit cu iarba, fara diferite adaosuri chimice. Incercati sa cumparati carne si oua de la ferme bio sau direct din curtile taranilor in care aveti incredere. Daca totusi cumparati carne din magazin, incercati sa va uitati atent pe etichete si nu luati nimic tratat cu hormoni, nitrati sau antibiotic.

Alte grasimi sanatoase incluse in dieta Paleo provin nu neaparat din carne. Puneti pe lista de cumparaturi pentru dieta, ulei de cocos si ulei de masline. Evitati complet uleiurile hidrogenate si margarina.

Pareri despre dieta Paleo

Daca ai urmat si tu dieta Paleo, impartaseste-ne din experienta avuta. A dat rezultatele dorite aceasta dieta de slabit? Ceilalti membri ai comunitatii noastre asteapta sfatul tau? Nu ai testat-o, dar ai in plan? Spune-ne ce crezi despre ea si membrii comunitatii noastre iti vor intoarce favorul, la un moment dat!

Foloseste rubrica de comentarii de mai jos!

Author: Corpul Uman
GoogleLink-uri Sponsorizate

Dieta Paleo

2 comentarii

  1. Agnes C

    Dieta Paleo este singura care te vindeca iti da multa energie si ca efect secundar slabesti exact cat este optim

  2. Agnes C

    Dieta Paleo este un mod de viata naturala cu multa miscare in aer curat , odihna noaptea , viata sexuala satisfacatoare

Lasă un răspuns