Dieta Omni sau pana la 6 kg in 2 saptamani0 Comments

Publicat in:
Etichete: alimente permise, cat dureaza, cat slabesc, dieta omni, exemplu de meniu, meniu, pareri, primele saptamani, reguli

Dieta Omni

Dieta Omni a fost conceputa de Tana Amen dupa ce a reusit sa-si rezolve problemele de sanatate doar cu ajutorul unei alimentatii potrivite. Dupa ce a scapat de afectiunile digestive, de infectiile recurente si chiar de cancerul de tiroida, Tana a descoperit ca mancarea sanatoasa este solutia. Afland cum influenteaza organismul anumite alimente, a ajuns la concluzia ca o dieta pe baza de plante este cea mai buna. Asa a luat nastere dieta Omni!

Autoarea cartii The Omni Diet, publicata in 2013 de o editura americana, sustine ca slabitul este doar unul dintre efectele acestei diete. Beneficiile pentru sanatate sunt mai multe si printre ele se numara vindecarea anumitor afectiuni si tratarea inflamatiilor, totul in timp ce savurezi preparate delicioase, naturale si pline de nutrienti buni pentru intregul organism.

Dieta Omni

Dieta Omni

Dieta Omni – Cat slabesc?

Tana, autoarea cartii, a reusit sa invinga toate problemele de sanatate cu care se confrunta inca de cand era copil, cauzate in mare parte de mostenirea genetica a unei familii marcate de obezitate si afectiuni cardiovasculare. Inainte de orice, cartea iti promite ca poti slabi pana la 6 kilograme in doar 2 saptamani, asa ca haideti sa descoperim ce presupune!

Regulile dietei Omni – Cat dureaza si ce presupune?

Cat dureaza?

Baza dietei Omni o reprezinta un program ce dureaza 6 saptamani si are ca principiu fundamental proportia 70/30: consumi 70% plante si 30% proteine. Dieta Omni nu contine deloc lactate si include doar alimente organice, fara hormoni si fara efect inflamator.

Ce presupune?

O portie de proteine inseamna o portie de dimensiunea palmei tale si trebuie sa alegi carne slaba si cat mai naturala, fara hormoni sau antibiotice, de preferat de la animale crescute in conditii traditionale (in aer liber si hranite cu cereale si iarba).

Alimente permise

Daca tii dieta Omni, poti consuma fructe de mare, precum si peste salbatic, fara hormoni sau antibiotice, precum si proteine sub forma de pudra, ca supliment alimentar. Consumul de alcool trebuie limitat drastic, mai ales ca multe dintre bauturi contin gluten, insa poti bea doua pahare de vin sau cocktail-uri pe saptamana.

Alte reguli in dieta Omni

Alte reguli ale dietei Omni:

 • Elimina produsele de origine animala, in afara de carne si oua organice.
 • Produsele pe baza de soia sunt eliminate.
 • Nu sunt permise nici uleiurile vegetale cu Omega 3.
 • Nu sunt permise zaharurile rafinate si carbohidratii, nici sucurile de fructe.
 • Alimentele trebuie sa fie cat mai putin procesate.
 • Singurele surse de proteina animala permisa sunt cele de foarte buna calitate, de provenienta organica.

Primele doua saptamani ale dietei Omni

Autoarea dietei sustine ca in primele 14 zile de dieta iti vei obisnui papilele gustative cu gustul noilor alimente si vei elimina toxinele acumulate in urma unei alimentatii nesanatoase. Suplimentele alimentare sunt recomandate, in special uleiul de peste. In primele doua saptamani, trebuie sa urmezi cele mai importante cinci reguli ale alimentatiei propuse de Tana:

 1. Bea un shake verde de cel putin doua ori pe saptamana.
 2. Fa cu un antrenament in plus in fiecare saptamana, utilizand greutati.
 3. Gaseste pe cineva caruia sa ii dai socoteala cu privire la ceea ce mananci si cum evolueaza dieta.
 4. Mergi la sauna de doua ori pe saptamana pentru a te detoxifia.
 5. Practica gratitudinea: gandeste-te in fiecare zi la cinci lucruri pentru care esti recunoscator.
 6. Alimente permise: legume proaspete, cereale integrale, nuci, carne rosie de provenienta organica, de la vite hranite cu iarba, carne de pui organica, ton, somon salbatic, oua organice, ulei de cocos, cacao, linte, fasole, Stevia, xylitol, condimente, verdeturi, iarba de grau, canepa, lapte de migdale, lapte de cocos, ceai verde, extract de vanilie.

Daca esti familiarizat cu dieta paleo, probabil ca vei observa unele similitudini, insa aceasta dieta pare sa fie urmatorul nivel al acestei diete. Sunt favorizate alimentele naturale si trebuie sa excluzi dulciurile si lactatele, iar daca iti este pofta de ceva dulce poti savura un shake verde cu fructe goji, cateva felii de mar cu unt de arahide sau o patratica de ciocolata neagra, organica. In carte se mentioneaza ca, dupa cele doua saptamani de inceput, dispar complet poftele culinare si ai tendinta sa mananci mai putin, in mod natural.

Meniu pentru o zi de regim in dieta Omni

Iti poti face o idee despre cum ar arata o zi de meniu daca te hotarasti sa urmezi dieta Omni:

Micul dejun:
Legume calite (ardei gras, usturoi, ardei iute, ceapa), fructe proaspete, ceai verde

Gustare:
Un shake verde – din verdeturi, in care poti adauga nuci, fibre, seminte de in, unt de migdale, goji

Pranz:
O salata mare de verdeturi
Un ou organic fiert
Un mar

Gustare:
O mana de nuci

Cina:
Friptura din carne organica, asezonata cu usturoi, ardei, cimbru
Un cartof dulce cu broccoli preparat la abur

Inainte de a urma o dieta de slabit, asigura-te ca nu suferi de afectiuni ce iti pot pune sanatatea in pericol si cere parerea medicului tau.

Pareri despre dieta Omni

Daca ai urmat si tu dieta Omni, impartaseste-ne din experienta avuta. A dat rezultatele dorite aceasta dieta de slabit? Ceilalti membri ai comunitatii noastre asteapta sfatul tau? Nu ai testat-o, dar ai in plan? Spune-ne ce crezi despre ea si membrii comunitatii noastre iti vor intoarce favorul, la un moment dat!

Foloseste rubrica de comentarii de mai jos!

Author: Corpul Uman
GoogleLink-uri Sponsorizate

Dieta Omni sau pana la 6 kg in 2 saptamani

Lasă un răspuns