Dieta cu peste – pana la 4kg in 7 zile2 comentarii

Publicat in:
Etichete: cat slabesc, dieta cu peste, garnituri, meniu, pareri, recomandari, tipuri de peste

Pentru a ne imbunatati starea generala de sanatate si pentru a scapa intr-o maniera rapida de cateva kilograme, putem incerca incepand de astazi Dieta cu peste.

Dieta cu peste

Dieta cu peste

Cat slabesc?

Urmand acest regim alimentar putem sa atingem silueta dorita, simplu si eficient, fara sa ne infometam sau sa ne imbolnavim inutil. Vom slabi in doar o saptamana pana la 4 kilograme, trebuie doar sa urmam cu atentie recomandarile dietei si sa nu facem exceptii.

Dieta cu peste trebuie urmata timp de 7 zile
, perioada in care trebuie sa renuntati la celelalte tipuri de carne si sa consumati doar carne de peste. De asemenea trebuie sa renuntati si la: mancarurile de tip fast-food, produsele de patiserie, alimentele bogate in grasimi saturate (acele grasimi „rele”), margarina, dulciuri si zahar.

Nu trebuie sa urmati dieta mai mult de o saptamana, iar dupa aceasta perioada trebuie sa faceti o pauza de cel putin 2 saptamani, perioada in care veti avea o alimentatie normala, echilibrata si moderata.

Substante nutritive

Cu totii am auzit de acizii grasi esentiali Omega-3 si de rolul acestora in buna functionare a organismului, iar carnea de peste se claseaza in topul celor mai bune surse de astfel de acizi. In acest fel persoanele care consuma carne de peste in mod regulat vor observa ca au o stare generala de sanatate net superioara celor care nu consuma cu regularitate acest tip de carne.

Nu doar acizii grasi Omega-3 se regasesc in carnea de peste, ci si numeroase substante nutritive, cum ar fi:

 • vitamina A,
 • vitaminaD,
 • vitamina E,
 • seleniul,
 • iodul,
 • fluorul,
 • fosforul (circa 200 mg la 100 g de peste).

Consumul carnii de peste contribuie la:

 1. curatarea vaselor de sange,
 2. imbunatatirea circulatiei sanguine,
 3. protejarea inimii impotriva bolilor cardiovasculare,
 4. scaderea nivelului colesterolului, dar si la
 5. intarirea sistemului imunitar.

Pe langa toate aceste beneficii aduse sanatatii, carnea de peste ajuta si la scaderea kilogramelor nedorite avand un aport caloric extrem de scazut si unul proteic foarte ridicat. In comparatie cu alte tipuri de carne, carnea de peste are cele mai putine calorii, iar numarul ridicat de substante nutritive ajuta la hranirea si marirea masei musculare, dar si la topirea stratului adipos.

Nu trebuie decat sa includeti in alimentatia zilnica carnea de peste (asemanator Dietei japoneze) si veti observa rezultate spectaculoase, atat din punct de vedere al sanatatii, cat si al siluetei (chiar si daca nu urmati un anumit regim alimentar).

Recomandari in dieta cu peste

Ce tipuri de peste sunt acceptate?

Persoanele care incep sa urmeze Dieta cu peste trebuie sa stie ca pot consuma orice tip de carne de peste: pastrav, somon, macrou obisnuit, crap, cod, creveti, hering, scrumbie, sardine, etc.

Pentru rezultate mai bune puteti opta pentru pestele care nu este foarte gras, cum ar fi: tonul, pastravul, salaul, etc.

Modalitatea de gatire

Extrem de importanta este modalitatea de gatire a pestelui, aceasta trebuie sa fie cat mai sanatoasa si naturala. Incercati sa consumati pestele fiert, facut la abur, pe gratar, la cuptor sau marinat, niciodata nu trebuie sa consumati pestele prajit in ulei sau conservele in ulei (in acest fel consumati calorii suplimentare de care nu aveti nevoie)!

Garnituri

Puteti opta pentru orice tip de garnitura la carnea de peste, insa incercati sa optati pentru garniturile bogate in vitamine, minerale si fibre deoarece acestea va vor ajuta sa slabiti sanatos:

 • sparanghel,
 • orez brun,
 • broccoli,
 • fasole verde,
 • cartofi copti.

Hidratarea

Procesul de slabire va fi accelerat daca va hidratati corect in fiecare zi, nu uitati ca trebuie sa consumati minim 2 litri de apa (aceasta va va: stimula digestia, arde grasimile si detoxifia organismul).

Ceaiurile neindulcite, sucurile naturale facute acasa din fructe sau legume, pot reprezenta si ele lichide permise in perioada acestui regim alimentar si, de ce nu, chiar si dupa finalizarea acestuia.

Miscarea

Exercitiile fizice va vor ajuta sa va tonifiati musculatura si sa eliminati mai rapid grasimea, asadar incercati sa faceti cat mai multa miscare (chiar si exercitii fizice moderate) pentru a obtine cele mai bune rezultate.

Atentie!
Anumite specii de peste au un continut ridicat de mercur, un metal pe care il regasim cu usurinta in natura insa care daca este consumat in cantitati mari ne poate pune sanatatea in pericol. Incercati sa evitati consumul des a speciilor de peste care contin foarte mult mercur, cum ar fi: macroul regal, pestele-spada si tilefish.

Dieta cu peste – Meniu zilnic

Meniu zilnic – Prima zi

Mic dejun: 2 felii de paine (neagra), o cana de sana si o cafea sau un ceai.
Gustare: un mar.
Pranz: 200 grame de peste (file cod, gratar sau cuptor) si o salata de andive cu rosii.
Gustare: o cana de lapte batut.
Cina: o salata mixta (formata din: ardei, andive, mozzarella, iaurt).

Meniu zilnic – Ziua a doua

Mic dejun: un iaurt natural (degresat) cu cereale si o cafea sau un ceai.
Gustare: o portocala.
Pranz: 200 grame de peste (gratar sau cuptor) si o salata de castraveti.
Gustare: un mar.
Cina: 250 grame de branza de vaci, un ou si cateva rosii.

Meniu zilnic – Ziua a treia

Mic dejun: o felie de paine prajita cu unt, o rosie si o cafea sau un ceai.
Gustare: o cana de lapte batut.
Pranz: 200 grame de ton cu cartofi natur.
Gustare: o para.
Cina: o salata mixta (formata din: ardei gras, rosii, masline nesarate, mozzarella).

Meniu zilnic – Ziua a patra

Mic dejun: o chifla (graham) cu cascaval, o rosie si o cafea sau un ceai.
Gustare: un mar.
Pranz: 200 grame de peste (cuptor sau gratar) si o salata de morcovi cu telina.
Gustare: o cana de lapte batut.
Cina: 250 grame de branza de vaci, un ou si cateva rosii.

Meniu zilnic – Ziua a cincea

Mic dejun: 2 felii de paine (neagra), o cana de sana si ceai sau cafea.
Gustare: o cana de lapte batut.
Pranz: 200 grame de peste (cuptor sau gratar), o salata orientala.
Gustare: un mar.
Cina: o supa de legume cu crutoane si o salata de cruditati.

Meniu zilnic – Ziua a sasea

Mic dejun: o felie de paine (prajita), un ou fiert si cafea sau ceai.
Gustare: o para.
Pranz: 200 grame de cod (gratar) si o salata de castraveti.
Gustare: o cana de lapte batut.
Cina: 250 grame de branza de vaci, un ou si cateva rosii.

Meniu zilnic – Ziua a saptea

Mic dejun: un iaurt degresat cu cereale, un fruct si un ceai sau o cafea.
Gustare: un mar.
Pranz: 200 grame peste (fiert sau gratar) si 2 cartofi natur.
Gustare: o cana de lapte batut.
Cina: o salata mixta (formata din: rosii, masline nesarate, andive) si un ou.

Pareri despre dieta cu peste

Daca ai urmat si tu dieta cu peste, impartaseste-ne din experienta avuta. A dat rezultatele dorite aceasta dieta de slabit? Ceilalti membri ai comunitatii noastre asteapta sfatul tau? Nu ai testat-o, dar ai in plan? Spune-ne ce crezi despre ea si membrii comunitatii noastre iti vor intoarce favorul, la un moment dat!

Foloseste rubrica de comentarii de mai jos!

Author: Corpul Uman
GoogleLink-uri Sponsorizate

Dieta cu peste – pana la 4kg in 7 zile

2 comentarii

 1. Cosminn

  La mai multe zile a-ti pus la cina … un ou. Parerea mea este: cine a facut acest articol este o persoana care nu cunoaste proverbele ‘‘Oul dimineaţa este medicament, la prânz aliment, iar seara este otravă’’ sau ‘‘Oul de dimineaţă să-l mânânci singur, la prânz cu prietenii şi seara să-l dai la duşmani’’.

 2. Camelia

  Daca oul este fiert, nu cred ca este nicio problema in a-l manca chiar si seara. Din punctul meu de vedere este o dieta echilibrata. 

Lasă un răspuns