Dieta cu apa3 comentarii

Publicat in:


Dieta cu apa este o dieta simplu de pus in practica si da rezultate bune in majoritatea cazurilor.

Principiul acestei diete de slabit este faptul ca numarul de calorii pe care le introducem in organism trebuie sa fie cuprins intre niste limite ce variaza de la un sex la altul. In plus, consumul de apa este extrem de necesar pe parcursul acestei diete pentru ca rezultatele finale sa fie cele scontate.

Iata ce puteti citi in cadrul dietei cu apa:

Dieta cu apa – Principii si recomandari
Dieta cu apa – Video
Dieta cu apa – Pareri

Dieta cu apa

Dieta cu apa

Dieta cu apa a aparut, pentru prima data, in Statele Unite, fiind inventata de catre un personal trainer, pe numele sau Bob Harper. Bob a scris cartea intitulata „The Biggest Loser„, carte ce trateaza un subiect extrem de interesant: Cum sa slabesti 9 kilograme cu ajutorul apei in 3 saptamani.

Principii

Dieta cu apa presupune consumul a 800 de calorii pe zi de catre femei si a 1,200 de calorii pe zi de catre barbati. Aceasta este limita maxima in cazul in care te decizi sa adopti acest regim de slabit. In ceea ce priveste apa, pe langa caloriile introduse in organism, ea reprezinta un element principal.

Sfatul lui Bob este sa consumi, inainte de fiecare masa cu aproximativ 20 de minute, 500 ml. de apa pentru a avea senzatia de satietate. El afirma ca, odata ajunsa apa in organism, numarul de calorii pe care le vei consuma la masa ce urmeaza va fi mult mai mic. Sfatul este bazat pe faptul ca, de cele mai multe ori, oamenii confunda senzatia de sete cu cea de foame, la nivel inconstient. Consumand apa inainte de masa, senzatia de sete este reprimata, ramanand in prim plan doar foamea.

In plus, in dieta cu apa si nu numai, hidratarea constanta face ca organismul tau sa nu mai retina lichide. Pentru eliminarea apei din organism si evitarea mainilor sau picioarelor umflate, pe piata au aparut diferite suplimente ce elimina surplusul de lichid.

Un alt lucru important in dieta cu apa este reducerea consumului de sare sau alimente sarate. Sarea are, ca efect, retentia de apa in organism, asa ca evitati mancarurile sarate pe cat posibil.

Consumul de carbohidrati din alimente precum painea sau cerealele trebuie evitate, mai ales la micul dejun.

Pe perioada dietei cu apa este strict interzis consumul de alcool.

Dieta cu apa – Video

Pareri despre dieta cu apa

Daca ai urmat si tu dieta cu apa, impartaseste-ne din experienta avuta. A dat rezultatele dorite aceasta dieta de slabit? Ceilalti membri ai comunitatii noastre asteapta sfatul tau? Nu ai testat-o, dar ai in plan? Spune-ne ce crezi despre ea si membrii comunitatii noastre iti vor intoarce favorul, la un moment dat!

Foloseste rubrica de comentarii de mai jos!

Author: Corpul Uman
GoogleLink-uri Sponsorizate

Dieta cu apa

3 comentarii

  1. dan

    salut,
    o mare prostie ! la acest nr. de calorii slabesti oricum iar in ce priveste consumul de apa…. este ca si cum ai uda un burete! deaia se numeste tesut adipos…nu poti slabi decat prin doua metode 1 infometare , 2 efort fizic .

  2. vasilica46

    Efectul poate fi dezastruos putand duce chiar la moarte prin hiponatrie (eliminarea natriului din organism cu consecintele acestui fenomen). Dieta Montignac mi se pare mai potrivita, dand rezultate la mine.

Pings and Trackbacks

Lasă un răspuns