Dieta Monica Anghel sau 20kg in 5 luniUn comentariu

Publicat in:
Etichete: alimente interzise, cat slabesc, dieta de slabit, dieta Monica Anghel, Monica Anghel, pareri, razultate

In ce consta?

Daca va aflati in categoria persoanelor care isi doresc sa slabeasca sanatos, atunci puteti urma Dieta Monica Anghel, un regim alimentar disociat (asemanator cu cel din Dieta Irinei Reisler) care va ajuta sa slabiti eficient.

In perioada in care urmati aceasta dieta trebuie sa stiti ca veti consuma trei categorii (sau grupe) de alimente, mai exact:

 • carne,
 • fructe si legume, dar si
 • branzeturi.

In cazul in care, din punct de vedere medical, nu puteti consuma deloc alimentele apartinatoare uneia dintre aceste trei categorii va recomand sa nu urmati aceasta dieta.

Dieta Monica Anghel

Dieta Monica Anghel

Dieta Monica Anghel: cele trei zile in care consumam carne

In aceasta perioada putem consuma orice tip de carne (inclusiv carne tocata – nu trebuie preparata cu orez, mezeluri – aveti insa grija sa nu contina zahar si amidon sau organe), trebuie insa sa fim foarte atenti la felul in care o gatim.

Carnea pe care o consumam in perioada dietei nu trebuie sa fie gatita in ulei, indiferent daca aceasta este fiarta, facuta in cuptor, pe gratar sau in tigaie.

Dieta Monica Anghel: cele trei zile in care consumam fructe si legume

Puteti consuma orice fel de fructe sau legume doriti, in cantitatile dorite, trebuie insa sa le evitati pe cele care au un continut ridicat de:

 • amidon: cartofi, orez, fasole verde, mazare, dovleac, linte, porumb.
 • glucide: struguri, pere, banane, migdale, curmale, stafide, fructe confiate.
 • lipide: alune, fistic, seminte.

Dieta Monica Anghel: cele trei zile in care consumam lactate

In aceste zile avem voie sa consumam orice tip de lactate dorim, chiar si lactate nedegresate, cum ar fi: smantana, lapte sau diferite tipuri de branzeturi. Aveti insa grija sa nu consumati lactate, cum ar fi iaurturile, cu fructe.

Dieta Monica Anghel – Reluarea procesului

Dupa ce finalizati un ciclu de 9 zile (3 carne + 3 fructe si legume + 3 lactate) trebuie sa reluati primele 3 zile in care consumati carne si tot asa, pana in momentul in care ati reusit sa slabiti numarul de kilograme dorite (adica v-ati atins targhetul).

Dieta Monica Anghel – Alimente interzise in dieta

Alimentele care nu au ce cauta in alimentatia voastra atunci cand urmati Dieta Monica Anghel, sunt:

 • zaharul,
 • dulciurile,
 • uleiul,
 • bauturile racoritoare si
 • alcoolul.

Atentie!
Daca consumati cafea sau ceaiuri atunci trebuie sa folositi zaharina (indulcitor artificial), deoarece consumul de zahar trebuie complet exclus din alimentatia zilnica. Aceeasi regula se aplica si uleiului, acesta trebuind sa fie eliminat din metodele de gatire, poate fi totusi folosit uleiul de masline (in salate, negatit termic).

Conform afirmatiilor facute de Monica Anghel, dupa finalizarea acestui regim alimentar disociat aceasta a continuat sa respecte obiceiurile alimentare sanatoase, insa nu cu aceeasi strictete. Astfel, in prezent, artista reuseste sa se mentina in forma, evita dulciurile, cartofii si orezul, dar cel mai important, evita excesele culinare. Artista specifica ca momentan doar mancatul pe fond nervos mai reprezinta o situatie pe care nu o stapaneste la perfectie.

Trebuie sa va inarmati cu foarte multa ambitie atunci cand urmati Dieta Monica Anghel, deoarece aceasta este destul de dura si nu orice persoana poate sa o duca la bun sfarsit.

Nu trebuie sa va dati batuti atunci cand treceti prin perioadele de stagnare. De obicei, la inceput, veti slabi foarte mult deoarece organismul va fi “surprins” de noua schimbare alimentara si va reactiona „violent”. Insa, dupa aceasta perioada de slabire brusca, care difera de la persoana la persoana, va urma o perioada de stagnare deoarece organismul s-a obisnuit cu aceasta schimbare, si astfel nu vom mai slabi nici un gram.

Daca reusim sa trecem peste aceasta perioada de stagnare, care poate fi extrem de dificila pentru psihicul nostru, vom observa ca procesul de slabire va fi reluat, de aceasta data nu la fel de brusc ci mai lent.

Pareri despre dieta Monica Anghel

Daca ai urmat si tu dieta Monica Anghel, impartaseste-ne din experienta avuta. A dat rezultatele dorite aceasta dieta de slabit? Ceilalti membri ai comunitatii noastre asteapta sfatul tau? Nu ai testat-o, dar ai in plan? Spune-ne ce crezi despre ea si membrii comunitatii noastre iti vor intoarce favorul, la un moment dat!

Foloseste rubrica de comentarii de mai jos!

Author: Corpul Uman
GoogleLink-uri Sponsorizate

Dieta Monica Anghel sau 20kg in 5 luni

Un comentariu

 1. Alexandra

  Si eu am urmat aceasta dieta (fara a sti ca este dieta „Monica Anghel”) in urma cu 8 ani. Intr-adevar, este foarte eficienta; eu am slabit aproximativ 11 kg intr-o luna si jumatate, dar probabil m-a ajutat si faptul ca dupa ora 19.00 imi propusesem sa nu mai mananc nimic (doar am baut ceai dupa aceasta ora). Dupa aceasta perioada, nu am mai tinut dieta si timp de 3 ani nu am mai pus nici un kg. Acum insa nu mai este cazul- am nascut doi copii in doi ani si jumatate si am luat din nou in greutate. Ma mobilizez sa mai tin dieta aceasta inca o data pentru a da jos surplusul.

Lasă un răspuns